Sporda Nefes ve Core Stabilitesi

sporda nefes stabilitesi, sporda nefesin önemi, sporda nasıl nefes alınır

Spor yaparken nefes alma tekniğini bilmek, doğru kullanmak gerekir. Maksimum performans ve verim için solunum ve çekirdek kaslarını harekete geçirebilmek son derece önemlidir. Özellikle direnç antrenmanlarında nefes kontrolü çok önemlidir. Vücut geliştirme ve kuvvet antrenmanlarında egzersiz yaparken vücudun dengesini iyi düzenlememiz gerekir. Karın, bel ve eğik kaslarınızı aktif olarak çalıştırmak, antrenmanınızın amacına ulaşmasına yardımcı olur. Egzersiz sırasında teknik olarak doğru ve etkili bir nefes alış-verişinin önemli bir nokta olduğunu bilmelisiniz.sporda nefes stabilitesi, sporda nefesin önemi, sporda nasıl nefes alınır

Antrenmanlarınızda doğru nefes alma adı verilen bir valsalva tekniği kullanmak, nefesinizi diyafram ve pelvis arasında tutmanıza yardımcı olur. Valsalva tekniğinin dışında nefes almak yanlış olacak ve size yarardan çok zarar verecektir.

Spor yaparken doğru nefes nasıl alınır?

Başınıza ve göğsünüze nefes almadan önce midenizi doldurmalısınız. En iyi yollardan biri karnınızda balon olduğunu düşünmektir. Nefes alırken karnınızdaki balonu doldurduğunu hayal etmelisiniz. Bu, tüm vücudunuzu ve büyük kaslarınızı 360 derece dışa doğru sıktığınız bir yöntemdir. Bu, çalışırken stabiliteyi artıracak ve olası yaralanmaları önleyecektir. Egzersiz yapmak sizin için zor olduğunda nefes verirseniz, vücudunuzun asla stabilize olmayacağını bilmelisiniz. Bu ciddi yaralanmalara neden olacaktır. Merkez bölgeniz dik durmanızı sağlar ve duruşunuz için önemlidir. Vücudunuzun içinde ne kadar fazla hava tutarsanız, işiniz o kadar istikrarlı ve güçlü olur. Valsalva manevrası ile sadece karın nefesi alıyorsanız, egzersizleri tam bir özveri ile yaptığınızı bileceksiniz. Fitness egzersizlerinizde önerildiği gibi karnınız yerine başınıza ve göğsünüze doğru nefes alıyorsanız veya nefes tekniğiniz tam olarak gelişmemişse, antrenman sırasında bayılma ihtimaliniz vardır. Bayılma ciddi bir sorun olmasa da düşerseniz kaza yaşayabilirsiniz.

Çekirdek stabilizasyonu ve değerlendirmesi;

Çekirdeğin yetersiz veya eksik stabilizasyonu, alt sırt ve alt ekstremite yaralanmalarına neden olabilir. Gövde motor refleksi olarak bilinen gecikmiş bir yanıtın, alt sırt ve alt ekstremitelerde ağrı ile ilişkili predispozan bir faktör olduğu düşünülmektedir.

Bir hatırlatma olarak, bel ve alt ekstremite yaralanmaları, sınırlı kalça abdüksiyonu ve dış rotasyonu olan kişilerde daha yaygındır. Ek olarak, çekirdek kasların erken yorulması yaralanmalara neden olabilir. Özellikle karın kaslarındaki yorgunluk, hamstring yaralanma riskini artırır.

Bu araştırma, uyluk kas grubunu, kuadrisepsleri ve hamstringleri, zıplama sırasında gerekli güç seviyesini üretmek ve dirence direnme kabiliyetini harekete geçirmek açısından önemlidir.

Tek Bacak Squat Testi: Öncelikle dizinizi bükmeden tek bacak üzerinde çömelin. Sonra diz bükülür ve tekrar düzelir.

Plank testi: kalasın pozisyonu kabul edilir ve pozisyonu bozmadan ne kadar süre esas alınır.

Yan köprü: Yan köprü olarak tanımladığımız yan köprünün pozisyonu alınır ve pozisyonu bozmadan ne kadar süre uygulandığına bağlıdır.

Çekirdek stabilizasyon egzersizleri nelerdir?

Omurga bölgesine ulaştıktan sonra pelvisi aktif tutmak için karmaşık egzersizler uygulanmalı ve öncelikle kedi-deve transfer egzersizlerine başlanmalıdır.

Kalça hareketliliği egzersizleri, ağırlığın bel bölgesinden alt tarafa dağıtılmasında etkili olacaktır.

Bu egzersizlere kesinlikle aerobik egzersizi dahil etmelisiniz.

Hızlı yürürken belde daha az tork üretilir.

Başlangıç ​​seviyesindeki uygulamalar, bireyin farkındalığını artırmaya yardımcı olur.

Yapacağınız egzersizlerin basitten giderek zorlaşana kadar çeşitlilik gösterdiğinden emin olmalısınız.

Derin stabilizatör olarak bilinen transvers abdominis ve multifidus egzersizleri ile öğrenilebilen motor beceriler, abdominal nefes egzersizleridir.

Karın solunumu düzgün kas fonksiyonu için çok önemlidir. Zamanla, bunun kendi başına olacağını anlayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir