Kolik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kolik nedir, kolik neden olur, kolik ne demektir

kolik nedir?

Kolik, belirgin bir sebep olmaksızın, üç hafta veya daha uzun, haftada üç gün veya daha fazla, günde üç veya daha fazla saat süren yoğun, yüksek sesli ve kontrol edilemeyen ağlama nöbetleri olarak tanımlanabilir. Bu nöbetler genellikle ikinci ve dördüncü haftalar arasında başlar. Bu, günün veya gecenin herhangi bir saatinde, çoğunlukla 18:00 ve gece yarısı olabilir.

Çocukların yaklaşık beşte birinde kolik vardır. Kolik, kız ve erkek çocuklarda olduğu kadar anne sütü ve biberonla beslenen bebeklerde de eşit derecede yaygındır. Bu yoğun çığlıklar, bir çocuğun yaşamının ikinci ve üçüncü aylarında zirveye ulaşır, ancak kolik durana kadar geçen süre çocuktan çocuğa değişir. Kolik genellikle bebek yaklaşık 6 aylıkken geçer.kolik nedir, kolik neden olur, kolik ne demektir

Kolik neden olur?

Uzmanlar koliğe neyin neden olduğundan emin değiller, ancak bazı olası açıklamalar aşağıda verilmiştir:

Bebeğin sindirim sistemi gelişmeye devam ettiği için bebek bunu ağlayarak ifade edebilir ve bu da rahatsızlığa neden olur.

Reflü bir çocuk için zahmetli olabilir.

Bebeğin gazı var ve bu ekstra gaz rahatsız edici olabilir.

Yenidoğanlar gün boyunca çok fazla uyarana maruz kalabilir ve tüm bu yeni bilgileri işleyemedikleri zaman ağlayabilirler.

Bazı araştırmalar, gıda alerjilerinin (bir bebeğin anne sütüne veya formül mamaya maruz kaldığı alerjenler) veya sigara dumanına maruz kalmanın koliklere neden olabileceğini düşündürmektedir.

kolik semptomlar

Yenidoğanın gelişimi hakkında endişelenmek ve kolik ile normal ağlama arasındaki farkı bilmek istemek doğaldır. Çocuğunuzun kolik olduğundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki olası kolik belirtilerini kontrol edebilirsiniz:

Bacakları uzatır veya midenin üzerine çeker

Ağlarken yay gibi geri çekilir

Ağlarken kollarını ve bacaklarını salla

ağlarken kızarır

Ağlarken yumruklarını sıkar

Bazen acıyormuş gibi hissettiriyor

Karnı şişmiş ve çok gazı var. Bu kolik semptom, ağlayan bebeklerin çok fazla hava yutmasından veya beslendikten sonra yeterince gaz vermemesinden kaynaklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir