Kemik İliği Nakil Sonrası

kemik iliği, kemik iliği nakili, kemik iliği nakilinden sonra

Hastada lösemi veya lenfoma hücreleri olmamalı, hastanın bağışıklık sistemi yeni hücreleri yabancı olarak algılamamalıdır. Ayrıca kişi dış dünyadan gelen tüm enfeksiyonlara açıktır. Bu nedenlerle hastaya bağışıklık sistemini destekleyecek ilaçlar verilir. Kemik iliği naklinin 10. gününde donörün hücreleri çoğalmaya başlar ve hastanede kalış süresi kemoterapi dahil yaklaşık 25-30 gündür.kemik iliği, kemik iliği nakili, kemik iliği nakilinden sonra

Yeterli kan hücresi, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve trombosit üretilirse ve enfeksiyon bulunmazsa, kişi poliklinikte bir kemik iliği nakli kliniğinde gözlem için evine taburcu edilir. Hasta kontrollerine müdahale etmemelidir. Özellikle allojenik nakiller ile enfeksiyondan korunmak için 1 yıl boyunca gerekli tedavi ve takibin sağlanması çok önemlidir. Kök hücre naklinden sonraki ilk 30 günde kemik iliği nakli olan bir hasta çeşitli yan etkiler yaşayabilir. Bu yan etkiler doktorunuz tarafından izlenir ve yan etkileri azaltmak için ihtiyacınız olan bilgi ve ilaçlar size sağlanır.

Nakil sonrası olası yan etkiler; ağızda değişiklikler, ağrı şikayetleri, gastrointestinal problemler, iştahsızlık ve tat değişiklikleri, saç dökülmesi ve cilt değişiklikleri. Nakil sonrası kan testlerinde enfeksiyon riskini artırabilen nötropeni (düşük beyaz kan hücresi sayısı), trombositopeni (düşük trombosit sayısı), anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı), gerekli takip ve tıbbi desteği sağlar. Ayrıca nakil hastalarında sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için ölçümler yapılır.

Taburcu olmaya hazırlık

Nakilden sonra, tıbbi komite kan sayımlarınızı izleyecek ve beyaz kan hücresi sayınızın artmasını bekleyecektir. Bu, kök hücrelerinizin aşılandığının (tutunma) ve vücudunuzun nakli aldığının bir işareti olacaktır. Doktorunuz beyaz kan hücre sayınızın yeterli ve stabil olduğunu belirlediğinde taburcu edilmeye hazırsınız demektir.

Nakil sonrası kontroller

Hastaneden taburcu edildiğinizde her gün kliniğe gelecek ve laboratuar tetkiklerinden geçeceksiniz. Laboratuvar sonuçlarınıza bağlı olarak kan ürünlerine, ekstra sıvılara veya elektrolit takviyelerine ihtiyacınız olabilir. Önümüzdeki haftalarda kan sayımlarınız yavaş yavaş iyileştikçe, günlük klinik ziyaretleriniz azalabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir