Kas Gelişiminde İnsülinin Önemi Nedir?

kas gelişimi ve insülin, insülinin faydaları, kas gelişiminde insülinin faydası

insülin hormonu; Yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynayan pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Aynı zamanda insülin hormonu, glikozun kaslara, karaciğere ve yağ dokusuna taşınmasından sorumludur. Yetersiz insülin sekresyonu ile vücutta meydana gelen süreçlerde bozukluklar meydana gelebilir. Proteoliz sırasında, sindirim sırasında proteini parçalayan süreç, kas proteini daha hızlı yakılır. Özetle; İnsülinin en önemli görevinin yağ depolamak olduğunu söyleyebiliriz. Araştırma bunu desteklemektedir; Glikoz, insülin olmadan dokulara taşınabilir. Ancak yağ dokusu ile ilgili olduğu için kasların gelişimi ve güçlenmesi için oldukça önemlidir.kas gelişimi ve insülin, insülinin faydaları, kas gelişiminde insülinin faydası

İnsülin-Vücut Geliştirme Bağlantısı

İnsülin hormonu, büyüme hormonu gibi, fonksiyonel bir proteindir. Tüm proteinler gibi insülin de amino asit zincirlerinden oluşur. Kas liflerine iletildiğinde hücrelerin açılmasını sağlayan insülin; Aynı zamanda damarların genişlemesini sağladığı için kaslara daha fazla kan akışını sağlar ve daha fazla besin maddesinin uzaklaştırılmasına destek olur.

Sıklıkla insülin ile anılan glisemik indeksten biraz bahsedelim. Bir yiyeceğin glisemik indeksi, kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiği ile ilgilidir. Vücudumuza aldığımız karbonhidratlar glikoza dönüştürülür. Daha sonra glikoz kan dolaşımına girer. Bazı ürünlerde bu süreç uzun sürer, bazılarında ise çok daha kısadır. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinde hızlı yükselmeye neden olur. Bu nedenle, bu tür ürünlere tercih vermemelisiniz. Glisemik indeksi yüksek besinler sık   tüketildiğinde karbonhidrat alımı yüksek olduğu için vücut insülin direnci geliştirmeye başlar. İnsülin seviyeleri kronik olarak yükselir. İnsülin direnci daha fazla vücut yağının birikmesine neden olur. Ayrıca, insülin direnci, amino asitlerin ve glikozun kaslara iletilme hızını azaltır. Kaçınılması gereken yüksek glisemik indeksli gıdalara örnekler; Şeker, beyaz ekmek, kepekli ekmek ve pirinç verilebilir. Düşük glisemik indeksli gıdalara örnek olarak yulaf, makarna, bulgur, meyveler, esmer pirinç ve baklagiller dahildir.

Sporcularda İnsülin Nedenleri;

İnsülin sporcularda glikoz arzını artırır

Yağ asitlerinin sentezini destekler,

İnsülin sporcularda katabolizmayı azaltır

Büyüme hormonu üretimini artırmaya yardımcı olur,

Gliserol fosfat sentezini artırmaya yardımcı olur,

Sporcularda insülin, amino asitlerin hassas hücrelere taşınmasını artırır.

İnsülin glikolitik enzimleri aktive eder,

İnsülin, sporcularda protein sentezini uyarmaya yardımcı olur.

İnsülin bir anabolik taşıma hormonudur.

İnsülin direncini kontrol etme

İnsülin direncini kontrol etmek için besin dengesini korumak çok önemlidir. Glisemik indeksi olan besinler aşırı tüketilmemelidir. Vücut, insülin hormonunun belirli bir dengesini korumalıdır.

Egzersizden sonra kas glikojen depoları tükenir. Antrenmandan sonra geçen süre ile doğru orantılı olarak etkisi azalır. Bu nedenle genellikle egzersiz sonrası kaliteli karbonhidrat tüketilmesi önerilir. Egzersiz sonrası ve egzersiz sonrası tükettiğiniz gıdalardan alınan kalorilerin çoğu kaslarınız arasında eşit olarak bölünür. Bu, eğitim verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmadan önce, özellikle egzersizinizin ilk 20 dakikasında şekerli yiyecekler yiyerek kendinizi çok enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Ancak gelecekte, bayılma veya baş dönmesine neden olabilecek büyük enerji kayıpları yaşayabilirsiniz. Bu iki enerji geçişi arasında önemli bir fark olduğu için antrenmanınızı yarım bırakmanız gerekebilir.

Dikkate alınması gereken şeylerden biri, egzersiz öncesi şeker alımınızı azaltmaktır. Yani bu durumda insülin hormonunun ani düşüşünü ve çıkışını engellemiş olursunuz. Kaliteli kompleks karbonhidratların faydalarından yararlanmak için kaslarınızdaki ATP depolarını yenilemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Diyetinize dikkat ederek insülin direncinizi kontrol edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir