Boyun Fıtığına Dair Bilinmesi Gerekenler

boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Boyun fıtığı, idrar kaçırmaya neden olabilir.

Servikal disk fıtıklarının, boyun omurları arasındaki kıkırdağın omuriliğe doğru kayması ve sinirlere kol ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluştuğunu ifade eden Doç. Dr. Selçuk Gechmen, “Boyun fıtığı ağrıya, ağrılara, his kaybına ve ellere yansıyan güç kaybına neden olabilir. Kişi idrar kaçırma geliştirir ”dedi. Doç. Dr. Selçuk Gechmen, “Bazı hastalarda ağrı sırt ve kürek kemiğine yayılabilir, parmaklar uyuşabilir. Koldaki güçsüzlük, hasta aldığı ağır nesneleri düşürebilir. Sıcak ile soğuk arasındaki farkı anlayamayabilir. “boyun fıtığı, boyun fıtığı nedenleri, boyun fıtığından korunma

Servikal fıtıklarda çoğu durumda ameliyat gerekli değildir.

Çoğu durumda boyun fıtıklarının ameliyatsız düzeltilebileceğine değinen beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Selçuk Gechmen, “Dolayısıyla boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için öncelik ameliyatsız yöntemler. Bunlar; “Dinlenme, boyun hareketini bir yaka ile sınırlama, şişliği azaltan ve ağrıyı kontrol eden ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz tedavisi veya enjeksiyon tedavisi” dedi.

Hasta servikal disk ameliyatından 24 saat sonra taburcu edilebilir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Selçuk Gechmen, cerrahi olmayan tedavinin düzelmediği durumlarda boyun fıtığı ameliyatının da yapılabileceğini belirterek, “Gelişen teknoloji sayesinde boyun fıtığı ameliyatı çok kolay hale geldi. Tek seviyeli boyun fıtığı için operasyon 1 ila 1,5 saat sürebilir ve hasta 24 saatten daha kısa sürede evine dönebilir. ” Doç. Dr. Selçuk Gechmen, başarılı bir boyun ameliyatından sonra bel fıtığı ameliyatından farklı olarak nüks olmadığını da sözlerine ekledi.

Doç. Dr.Selçuk Gechmen boyun ağrısı çekenlere 6 tavsiyede bulundu:

Boyun ağrısını azaltmak için ipuçları

Boynun doğal pozisyonunu bozmamak için çalışırken dikkatli olunmalıdır. Bilgisayar kullanırken ekran göz hizasında, baş ve boyun dikey ve vücutla aynı hizada olmalıdır. Monitör ile gözler arasındaki mesafe yaklaşık 50-65 cm olmalıdır.

Boynunuza klima, rüzgar gibi doğrudan hava akımlarının esmesine izin vermeyin. Özellikle soğuk havalarda koruyucu giysiler tercih edilmelidir. Terledikten sonra boynunuza dikkat edilmelidir.

Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterilmelidir. Her yarım saatte bir pozisyonunuzu değiştirebilir ve saatte 5-10 dakika ara verebilirsiniz. Bu süre zarfında boyun ve ofis için egzersizler yapılmalıdır.

Telefon görüşmeleri sıkça yapılıyorsa, kulaklık tarzı ahizeler tercih edilir.

Kullanılan yastık boyun aralığını desteklemelidir. Çok yüksek veya çok alçak yastıkların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Özel bir ortopedik boyun yastığının kullanılması kişinin seçimidir ve yararlı olduğuna inanıyorsa kullanılabilir. Ayrıca seyahat ederken özel boyun destek yastıkları kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Boyun egzersizleri her gün yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir