Retina dekolmanı ve retina yırtılması nedir?

Retina, gözümüzün arkasındaki sinirlerden oluşan ışığa duyarlı dokudur. Ciddi bir göz hastalığı olan retina dekolmanı, sağlam retina tabakasının bağlı olduğu göz küresinin iç yüzeyinden ayrılmasıdır. Dekolmandan (dekolman, dekolman) önce retinada yırtıklar meydana gelir ve buna retina yırtılması denir. Retina kırıkları tamir edilmezse sorun tüm retinaya yayılabilir ve görme bozulabilir. Gözyaşlarına zamanında müdahale edilirse retina tabakası ayrılmadan hastalık önlenebilir. Retina dekolmanı tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir. “Dekolman” durumunda acil durumlarda retina cerrahisi yapılır.retina dekolmanı ne demek, retina yırtığı nedir, retina yırtığı ne demek

Retina yırtıkları, yanıp sönen ışıklar, bulanık görme, görme alanının bir kısmının kaybı, kırık nesneler görme, nesneleri olduğundan daha büyük veya daha küçük görme, ışık çakmaları, siyah nokta veya uçan sinekler gibi belirtilerle kendini gösterir. Belirtileri bilmek ve zamanında doktora başvurmak yani erken teşhis, hastalığın tedavisinde ve olası körlüğün önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Retina tabakası soyulmuyorsa, sadece yırtık şeklinde ise basit bir müdahale ile yırtık argon lazer ile dikilir.

Retina dekolmanı ve retina yırtılmasının nedenleri nelerdir?

Yüksek dereceli miyopide retina rüptürü riski oldukça yüksektir çünkü bu hastalardaki retinalar normalden daha incedir. İleri yaş grubunda, gözdeki sıvının yapısındaki bozulmaya bağlı olarak retina yırtıkları oluşabilir. Bu yırtıklardan sonra retina, bağlı olduğu göz küresinden yavaş yavaş ayrılmaya başlar. Bazen retina dekolmanının nedeni bilinmez ve retina dekolmanını önlemek için hiçbir şey yapılamaz. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Retina dekolmanı nedenleri:

Yüksek miyopi (6’dan fazla)

Göz travması ve göz ameliyatı

Katarakt ameliyatı geçirdi

Yaşlılığa bağlı olarak gözdeki jel benzeri sıvı tabakasının azalması

Ailede retina dekolmanı öyküsü

Teşhis yöntemleri

Retina dekolmanı ve retina rüptürünü teşhis etme yöntemleri

Göz doktorunuz, göz bebeklerinizi genişleten göz damlaları damlatır ve gözyaşı veya dekolman aramak için retinayı incelemek için özel bir alet kullanır.

Retina hastalıklarının tanısında göz bebeğinin oluşturduğu boşluktan gözün içi tam olarak görülebildiği için muayene kolaylıkla yapılabilir.

Tanı için göz tomografisi ve gözün anjiyografisi de kullanılabilir.

Göz tomografisi (OKT), retinanın anatomik yapısını inceler ve optik sinirleri tarar. Anjiyo, gözün damarlarının yapısını gösterir.

Oksipital nevralji nedir?

Oksipital nevralji, 2. ve 3. servikal sinirlerin dallarından uzanan ve başın arkasına ulaşan oksipital sinirlerden kaynaklanır. Oksipital sinirler, başın tepesinden başın arkasına kadar olan duyulardan sorumludur. Oksipital nevralji, elektrik çarpması, karıncalanma hissi veya oksiputun kökünden başlayıp başın üzerine uzanan ağrı ile kendini gösterebilir.oksipital nevralji ne demek, oksipital nevralji tedavisi, oksipital nevralji nasıl tedavi edilir

Kısacası, oksipital nevralji, kafa derisinden geçen sinirlerin iltihaplanmasıdır. Bu, boyunda, başın arkasında veya kulakların arkasında şiddetli zonklama veya şok ağrısına neden olur.

Oksipital nevralji ne sıklıkla görülür?

Oksipital nevralji nadir görülen bir hastalıktır. Ancak migren atakları ve baş ağrıları ile oksipital sinirler zarar görebilir.

Oksipital nevralji nasıl teşhis edilir?

Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda; Hastada ataklar arasında ağrılı veya ağrısız olabilen, oksipital sinirin dağılımı boyunca ani ve yanıcı bir ağrı varsa, sinir aşırı duyarlılığı varsa ve ağrı lokal anestezi ile düzeliyorsa oksipital nevralji tanısı konulabilir. sinirler.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Fizyoterapi, ısı uygulamaları, medikal, enjeksiyon, RF ve termokoagülasyon (radyo frekans enerjisi ile ısı salınımı sonucu sinirler arası iletişimin bozulması), stimülasyon, cerrahi dekompresyon (sinirlere baskı yapan oluşumların ayrılması). Stimülasyon, günlük pratikte enjeksiyonla tanı konulan hastalar için en etkili tedavi seçeneklerinden biridir.

Sırt ağrısına ne sebep olur?

Oksipital nevralji, kafa travması, boyundaki bir sinirin sıkışması veya artrit gibi problemlerin bir sonucu olarak gelişebilse de, genellikle belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkar. Oksipital nevralji, sıkışan sinirlerden veya boyun kaslarındaki gerginlikten kaynaklanabilir ve ayrıca baş veya boyun yaralanmalarından da kaynaklanabilir.

Aşağıda listelenen nedenlerden herhangi biri oksipital nevraljinin nedeni olsa da, birçok vaka kronik boyun gerginliği veya bilinmeyen bir köken ile ilişkili olabilir.

Üst servikal omurganın kalsifikasyonu

Servikal omurgadaki dejeneratif değişikliklere bağlı olarak oksipital sinirlerin veya C2 ve/veya C3 sinir köklerinin sıkışması

servikal disk hastalığı

C2 ve C3 sinir köklerini etkileyen tümörler

Gut

Şeker hastalığı

kan damarlarının iltihabı

enfeksiyon

Oksipital nevralji ne sıklıkla görülür?

Oksipital nevralji nadir görülen bir hastalıktır. Ancak oksipital sinirler migren atakları ve baş ağrılarından etkilenebilir.

Oksipital nevralji belirtileri

Oksipital nevralji genellikle migren veya diğer baş ağrısı türleri ile karıştırılır. Bu nedenle tüm belirtiler uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Oksipital nevraljinin yaygın semptomları şunları içerir:

Başın bir veya iki yanında, boyun tabanından başlayan, tekrarlayan şok veya kalıcı ağrı.

yanma ve zonklama

Göz ağrısı

Saç tararken şiddetli ağrı

ışık hassaslığı

Bu mide bulantısı gibi semptomlara neden olur.

Oksipital nevralji nasıl teşhis edilir?

Hekim tarafından yapılan nörolojik muayene sonucunda; Hastada ataklar arasında ağrılı veya ağrısız olabilen, oksipital sinirin dağılımı boyunca ani ve yanıcı bir ağrı varsa, sinir aşırı duyarlılığı varsa ve ağrı lokal anestezi ile düzeliyorsa oksipital nevralji tanısı konulabilir. sinirler.

Ayrıca üç boyutlu görüntüleme cihazları olan MR ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi tıbbi teknoloji cihazları da teşhis sırasında kullanılabilir.

Oksipital nevralji tedavisi

Fizyoterapi egzersizleri, ısı uygulamaları, ilaç enjeksiyonları, RF ile termokoagülasyon (radyo frekans enerjisi ile ısı üretimi sonucu sinirler arası ayrılma), stimülasyon, cerrahi dekompresyon (sinirlere baskı yapan oluşumların ayrılması). Stimülasyon, günlük pratikte enjeksiyonla tanı konulan hastalar için en etkili tedavi seçeneklerinden biridir.