İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

Kolonu etkileyen irritabl bağırsak sendromu (IBS), dünya nüfusunun% 10’unu etkileyen fonksiyonel bir sindirim problemidir. Toplumda irritabl bağırsak sendromu teşhisi konan insan sayısı, henüz teşhis edilmemiş olanlara göre çok daha azdır. Bu, aslında ‘dan fazlasının bu hastalıktan muzdarip olduğunu göstermektedir.irritabl bağırsak sendromu, irritabl bağırsak sendromu ne demek, irritabl bağırsak sendromu belirtisi

İrritabl barsak sendromu, karın ağrısı veya karın rahatsızlığının yanı sıra tuvalet rutininde değişiklik olan klinik bir tablodur. Tanı, hastalığın doktorda ortaya çıkması, doktorun tecrübesi ve hastanın şikayetlerinin hastalığın semptom profili ile uyumlu olması ile konur. Hastalığı teşhis etmede standart tanı yöntemleri işe yaramaz ve muayene sırasında yapısal veya biyokimyasal anormallikler tespit edilmez. Tanı koymak için en az 6 aydır sürekli veya periyodik şikayetlerin bulunması gerekir. Tanı anında karın ağrısı veya rahatsızlığına ek olarak, net bir ayrım yapılabilmesi için tuvalet kullanımı, tuvalet kullanım sıklığının değiştirilmesi ve dışkı oluşumunun değiştirilmesi ile en az iki semptomun hafifletilmesi gerekir.

Hastaların iltihap olarak algıladığı dışkıda beyaz, yoğun, küçük salgıların veya partiküllerin bulunması neredeyse kuraldır. Bazı hastalar tuvalete koşmak, tuvalette çok uzun süre beklemek, bağırsak hareketlerinden sonra bağırsaklarının tamamen boşalmadığını hissetmek veya tuvalete gitmekte çok zorlanmak zorunda kalırlar. Bu şikayetler hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler. Ancak şikayetler geceleri onu asla uyandırmaz ve baskın ishal tipinde bile hastalarda kilo kaybı gelişmez.

Uyarı işaretlerine dikkat edin

Hastalarda karın ağrısı genellikle tekrarlayan kramplar şeklinde ortaya çıkar ve alt karın bölgesini etkiler. Bazı hastalarda hastalık dışkı inkontinansı olarak kendini gösterir. Çoğu hasta için sabahları ilk kez tuvalete gitmek son derece zor ve zordur, ardından 1 ila 2 saat boyunca sık ve nazik çıkışlar izler. Şiddetli anemi veya demir eksikliği, şiddetli iştah kaybı veya kilo kaybı ve dışkıda kan, hastalar için uyarı işaretleridir. Bu durumda irritabl barsak sendromu dışında hayatı tehdit eden bazı kritik hastalıklar da düşünülmeli ve araştırılmalıdır. Hastalık genellikle 10 ila 20 yaşları arasında ortaya çıkar. Belirtiler aniden ve 40 yaşından sonra ortaya çıkarsa ciddi bir hastalık olabileceği düşünülerek ayrıntılı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Stres rahatsızlığı artırır

Hastalığın belirli bir nedeni yoktur, ancak hastaların zihinsel yapılarında anksiyete bozuklukları vardır. Vakaların üçte ikisi kadın. Hastalığın ana mekanizması, bağırsak hareketliliğinin konjenital bir anomalisidir (hareketlerin kasılması / gevşemesi). Stresin bu durumu şiddetlendirdiğine inanılıyor. Bir doktor tarafından teşhis ve tedavi gerektiren IBS hastalarının yüzde 50’den fazlasında depresyon, anksiyete veya somatizasyon bozukluğu olduğu bilinmektedir.

Tüm prosedürler birlikte kullanılmalıdır

İrritabl bağırsak sendromu ilaçlar, bazı diyet kısıtlamaları ve psikolojik tedavi ile tedavi edilir. Tüm alternatif tedavileri birleştirmek başarı şansını artırır. Doğru tedavi, hastaya hastalığı yeneceğine dair umut vermeye çalışan deneyimli ve yorgun gastroenterologlar gerektirir.

Kemik İliği Nakil Sonrası

Hastada lösemi veya lenfoma hücreleri olmamalı, hastanın bağışıklık sistemi yeni hücreleri yabancı olarak algılamamalıdır. Ayrıca kişi dış dünyadan gelen tüm enfeksiyonlara açıktır. Bu nedenlerle hastaya bağışıklık sistemini destekleyecek ilaçlar verilir. Kemik iliği naklinin 10. gününde donörün hücreleri çoğalmaya başlar ve hastanede kalış süresi kemoterapi dahil yaklaşık 25-30 gündür.kemik iliği, kemik iliği nakili, kemik iliği nakilinden sonra

Yeterli kan hücresi, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve trombosit üretilirse ve enfeksiyon bulunmazsa, kişi poliklinikte bir kemik iliği nakli kliniğinde gözlem için evine taburcu edilir. Hasta kontrollerine müdahale etmemelidir. Özellikle allojenik nakiller ile enfeksiyondan korunmak için 1 yıl boyunca gerekli tedavi ve takibin sağlanması çok önemlidir. Kök hücre naklinden sonraki ilk 30 günde kemik iliği nakli olan bir hasta çeşitli yan etkiler yaşayabilir. Bu yan etkiler doktorunuz tarafından izlenir ve yan etkileri azaltmak için ihtiyacınız olan bilgi ve ilaçlar size sağlanır.

Nakil sonrası olası yan etkiler; ağızda değişiklikler, ağrı şikayetleri, gastrointestinal problemler, iştahsızlık ve tat değişiklikleri, saç dökülmesi ve cilt değişiklikleri. Nakil sonrası kan testlerinde enfeksiyon riskini artırabilen nötropeni (düşük beyaz kan hücresi sayısı), trombositopeni (düşük trombosit sayısı), anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayısı), gerekli takip ve tıbbi desteği sağlar. Ayrıca nakil hastalarında sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için ölçümler yapılır.

Taburcu olmaya hazırlık

Nakilden sonra, tıbbi komite kan sayımlarınızı izleyecek ve beyaz kan hücresi sayınızın artmasını bekleyecektir. Bu, kök hücrelerinizin aşılandığının (tutunma) ve vücudunuzun nakli aldığının bir işareti olacaktır. Doktorunuz beyaz kan hücre sayınızın yeterli ve stabil olduğunu belirlediğinde taburcu edilmeye hazırsınız demektir.

Nakil sonrası kontroller

Hastaneden taburcu edildiğinizde her gün kliniğe gelecek ve laboratuar tetkiklerinden geçeceksiniz. Laboratuvar sonuçlarınıza bağlı olarak kan ürünlerine, ekstra sıvılara veya elektrolit takviyelerine ihtiyacınız olabilir. Önümüzdeki haftalarda kan sayımlarınız yavaş yavaş iyileştikçe, günlük klinik ziyaretleriniz azalabilir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Geleceği

Tüp bebek tedavisinde her gün farklı değişiklikler oluyor. Mevcut araştırmalar, kök hücrelerden yumurta ve sperm elde etmenin yanı sıra yaşlı kadınlar için tedavileri de içermektedir. Uluslararası çevrelerde ve çeşitli platformlarda yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmaları, tüp bebek tedavisinde yeni perspektifler açmayı amaçlamaktadır. Ancak, çoğu uygulanması gereken çeşitli aşamalarda olan bu tedaviler için en az on yıllık bir süreden bahsediliyor.tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yapımı, tüp bebek tedavisi faydaları

Kök hücre araştırmasının hangi aşamasında?

Kök hücrelerden yumurta ve sperm ekstraksiyonu, modern dünyada en yoğun olarak çalışılan konulardan biridir. İnfertilite sorunlarının% 80’i modern teknolojilerin yardımıyla yani tüp bebek tedavisi veya mikroenjeksiyon gibi uygulamalarla çözülmektedir. Ancak erken menopoz ve yaşlılık gibi nedenlerle kadınların yumurtaları yoktur ve sayıları az olabilir. Ayrıca erkeklerde önceki hastalık veya radyasyona maruz kalma sonucu sperm hücreleri bulunmayabilir. Günümüz tıbbı bu durumlara çözüm bulamamaktadır. Yumurta ve spermlerin nakli yurtdışında yapılsa da ülkemizde yasa dışıdır. Bu hastalar için kök hücrelerden kendi DNA’ları ile sperm veya yumurta almak günün sırasıdır. Ancak bu yöntemler uzun süredir çalışılsa da henüz çok fazla ilerleme kaydedilmemiştir.

Kök hücrelerden yumurta veya sperm elde etmenin olumlu veya olumsuz yönleri var mı?

 Yöntem henüz uygulanmadığından, sonuçları hakkında kesin verilere sahip değiliz, ancak bazı tahminler var. Ancak çok dikkatli yapılması gereken işlemler, çünkü DNA denen alanda yapılabilecek ve insan genlerinin kodlarının yazıldığı küçük hatalar, doğanın doğal seleksiyonunu etkileyebilecek ciddi kalıtsal hastalıklara neden olabiliyor.

Kök hücre araştırmaları başka hangi alanlarda devam ediyor?

 Sorun günümüzde çözülemeyen rahim mukozasının kalınlaşması değil, rahim içindeki yetersizliği ve ciddi yapışıklıkları, gebe kalmayı zorlaştırmakta ve hastalarda düşüklere neden olmaktadır. Kök hücrelerin rahim duvarına yerleştirilmesine dayanan bir yöntemle kök hücrelerden sağlıklı bir rahim zarı elde edilmeye çalışılır. Ayrıca rahim miyomları, sezaryen ameliyatları ve düşükler yoluyla bulaşan enfeksiyonlar rahim zarının aşırı incelmesine ve yapışıklıklara neden olur. Tedavide; Ameliyatla rahim zarının açılması gereken yer açılır ve hastanın kemik iliğinden alınan kök hücreler bu yere ekilir. Bulundukları yerde rahim hücrelerine dönüşen bu hücreler yıpranma ve yıpranmayı onarırlar. Ancak bu yöntem deneysel aşamada da kullanılmaktadır.

Bu sorunun toplumdaki yaygınlığı nedir?

 Bu sorun çocuksuz kadınların% 5’inde görülmektedir. Rahim çeperi cerrahi olarak açılsa da sonraki aşamalarda çok az başarı vardır. Ancak kök hücrelerle rahim zarı oluşturma girişimleri başarılı olursa bu grup için çözüm bulunabileceğine inanılmaktadır. Bazı hastalara uygulanan bu işlem öncelikle faydalı olduğu için önümüzdeki birkaç yıl içinde daha yoğun kullanılacağı tahmin edilmektedir.

Sigarayı bırakmak için neler yapılabilir?

Ramazan’ın uzun yaz günleri, sigara içenlerin neredeyse hiç sigara içmediği anlamına geliyor. Bu dönemi iyi değerlendirenler sigarayı bırakmaya bir adım daha yaklaşıyor. İftar sonrası arka arkaya içilen sigaralar kalp krizi ve beyin kanaması riskini artırıyor. Gün içinde sigarayı bırakmak, sigaranın içerdiği 4 binden fazla kanserojenden vücut temizliği açısından oldukça önemlidir.sigarayı bırakma, sigara nasıl bırakılır, sigarayı bırakma yolları

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen değişiklikler

Sigara içilmeden ilk 24 saatte tansiyon ve kalp atış hızı başlangıç ​​seviyelerine dönerken, ilk hafta bittikten sonra sigaraya bağlı olarak kaybedilen tat geri gelir. Ramazan, sigarayı bırakmanın tek çözümü değil, iyi bir başlangıç ​​olarak görülebilir. Bu dönem sigarayı bırakmak için iyi bir fırsattır. Ancak kişinin bu duruma öncelikle psikolojik olarak hazırlıklı olması gerekir. Hazırlık yapmadan aniden sigarayı bırakmak son derece zor ve yanlıştır. Sigarayı bırakanlar genellikle ilk 6-8 saat içinde sigara ararlar. Sigarayı bırakma süresi uzadıkça ve nikotin yoksunluğunun belirtileri görülmeye başladıkça bu istek giderek artar.

Sigarayı bırakmak için psikolojik hazırlık şarttır

Ortadoğu’da yapılan tıbbi araştırmalar, sigarayı bırakmayı düşünmeyenlerin bile Ramazan ayında sigarayı bırakarak sigarayı bırakmaya motive olduklarını gösteriyor. Bu motivasyon gelecekte de sürdürülürse başarı mümkündür. Bu döneme hazırlıksız girenler, başarısızlıkla karşılaşırlarsa ve süreç gecikirse kendilerini mağlup hissederler.

Oruç tutmanın sigara içenler üzerindeki etkileri

Oruç içenlerin sürekli stresli, hoşgörüsüz, kızgın, mutsuz ve gün boyunca konsantre olmada güçlük çekmelerinin en önemli nedeni; nikotin çekilme semptomları. Kan şekerinin düşmesi nedeniyle kahve gibi kafein içeren maddelerden yoksun kalma da bu gerginliği artıran ve şiddetli baş ağrılarına neden olan nedenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kahve ve sigara algısını yok edin

Ramazan ayında sigarayı bırakmaya karar verenler, kararlılıkla ilerlemeye ve toplumlarına sigarayı bıraktıklarını söyleyerek destek almaya teşvik ediliyor. Sigarayı bırakma hatırlatmalarının süreç üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kahve ile sigara içme alışkanlığı olan kişiler bu dönemde kahve yerine limon veya meyve çayı içmelidir. İftar sonrası aşırı sigara içmek isteyenler için de hekim gözetiminde nikotin yerine kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ergenlik Dönemi Nedir?

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemine ergenlik denir. Çocuklarda en hızlı büyüyen dönemlerden biri olan ergenlik döneminde vücutta hızlı değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde fizyolojik değişikliklerle cinsel üreme kapasitesi sağlanır.ergenlik dönemi, erken ergenlik dönemi, ergenlik dönemi ne demek

Ergenlik döneminde görülen fiziksel ve hormonal değişiklikler, fiziksel ve duygusal farklılıklar yaratır ve ortalama üç yıl sürer. Erken ergenlik, ergenlik belirtilerinin bir kızda sekiz, erkek çocukta dokuz yaşından önce ortaya çıktığı bir durumdur.

10-10 yaş arası kızlarda ergenlik başlar ve normal şartlar altında 5 yaşında göğüsler fark edilir hale gelir. Yaklaşık iki yıl sonra ilk adet kanaması görülür. Bu sonuçlar için alt sınır olarak sekiz yaş ve üst sınır olarak 13 yaş normal kabul edilir.

Bir kız sekiz yaşından önce cinsel organlarında veya koltuk altlarında göğüs veya kıl oluşmuşsa, erken ergenlik; Bu sonuçlar 13 yaşına kadar gözlenmiyorsa veya 15 yaşına gelmesine rağmen adet döngüsü yoksa ergenlik gecikmesi sorgulanır. 10 yaşından önce adet kanaması erken menarş yani erken adet kanaması olarak tanımlanır.

Erkek çocuklarda ergenliğin ilk belirtisi, testis hacminde 11.5-12 yaşlarında meydana gelen artışın ardından cinsel organlarda ve koltuk altlarında tüylerin uzamasıdır.

Son zamanlarda ergenliğin daha erken başladığına dair bir görüş var. Ülkemizde yapılan araştırmalar ilk adet kanamasının ortalama yaşının 12,5 olduğunu göstermektedir. Erkek çocuklar söz konusu olduğunda, Türkiye ve Batı ülkelerinden yapılan son çalışmalarda ergenliğe başlama yaşında herhangi bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Erken ergenliğin kızlar için sekiz, erkekler için dokuz yaşında sınırlandırılması, klinik deneyime ve tanımlayıcı araştırmalara dayanmaktadır. Erken ergenlik, beyindeki hipofiz-hipotalamus bölgesinden kaynaklanan hormonlarla ilişkili ise, seks hormonu salgılayan organlar (yumurtalıklar, böbrek üstü bezleri vb.), Periferik (periferik) ile ilişkili ise merkezi (merkezi) olarak tanımlanır. .. veya sözde olgun ergenlik.

Erken ergenlik döneminde; Çocuklar hala takvim yaşına göre sınıflandırılsa da, fiziksel olarak genç yetişkinler gibi görünüyorlar. Bu, toplumdaki çocuktan farklı bir davranış beklentisine neden olur. Erken ergenlik, bir çocukta duygusal ve sosyal kafa karışıklığına ve sosyal izolasyona yol açabilir.

Çocuklarda Fıtık Belirtisi ve Tedavisi

Bir iç organın genellikle bulunduğu vücut bölgesindeki zayıf bir noktadan çıkması olarak tanımlanan fıtık, toplumda oldukça yaygındır. Bel ve boyun fıtıkları yetişkinlerde yaşam kalitesini düşürüp ağrıya neden olurken, karın ve kasık fıtıkları en çok çocuklarda görülür. Karın organlarının karın duvarının zayıf noktasından çıkmasına fıtık denir. En sık görülen çocukluk çağı fıtıkları kasık fıtıkları (kasık fıtıkları), göbek fıtıkları ve göbeğin hemen yukarısında karın orta hattı boyunca görülebilen epigastrik fıtıklardır.çocuk fıtığı, çocuklarda fıtık belirtisi, çocuklarda fıtık tedavisi

Tüm sağlıklı çocukların yaklaşık yüzde 1-3’ünde kasık fıtığı vardır. Prematüre bebeklerde bu rakam yaklaşık 10 kat daha fazladır. Aynı şekilde erkeklerde kızlara göre 10 kat daha yaygındır. Kasık fıtıklarının yüzde 60’ı sağda, yüzde 30’u solda ve yaklaşık yüzde 10’u iki taraflıdır. Bir yaşın altında sağ kasık fıtığı olan çocukların yaklaşık yüzde 20’sinde sol kasık fıtığı varken, sol kasık fıtığı olan çocukların yüzde 60-70’inde de sağ kasık fıtığı vardır.

Bu nedenle sol kasık fıtığı olan bir yaş altı çocukların tek seansta sağ kasık fıtığı varlığı açısından muayene edilmesi önerilir. Çocuklarda kasık fıtıkları dolaylı olarak belirlenir. Yani kasık bölgesinde dolaylı fıtıklarla yani çocuklarda kas ve fasya tüneli olduğunu düşünürseniz, karın organları tünelin üst ucundan girip alt uçtan çıkmaktadır. Yetişkin fıtıkların çoğu düz fıtıklardır. Yani karın içi organlar tünele güçsüz bir şekilde girerek tünelin vücuda bakan alt duvarında açılır ve alt ucundan çıkar.

Çocuk fıtıklarında, zayıf bir duvar yetişkinlerde olduğu gibi sıva veya dikiş ile düzeltilemez. Çocuklarda küçük ve hassas dokular ve bir soğan zarı kadar ince olabilen fıtık kesesinden testis ve sperm kanalına giden damarların çıkışı düşünüldüğünde operasyonun önemi ve hassasiyeti ön plana çıkmaktadır. Unutulmamalıdır ki çocuklukta indirekt fıtık geçiren bir çocukta yetişkinlikte direkt fıtık gelişebilir.

Semptomlar

Fıtıklar genellikle genetik bir yatkınlıkla ilişkilendirilse de tıp dilinde processus vaginalis olarak bilinen bir yapının eksik kapanması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kasıkta şişlik veya çıkık olduğunda, özellikle kasık fıtığı için muayene edilen bir çocuk ağladığında, güldüğünde veya öksürdüğünde fıtık fark edilir hale gelir. Kasık fıtığı genellikle anne tarafından bebeğin bezini değiştirirken fark edilebilir. Daha küçük fıtıklar, bir doktor muayenesinden sonra veya bir ultrason muayenesinden sonra ortaya çıkar. Çocuklarda kasık fıtıklarını anlamak için doktor muayenesi yeterlidir.

Fıtıklar genellikle manuel muayeneden sonra kolayca tespit edilir. Göbek fıtıkları ile karın ön duvarının tam olarak kapanmaması sonucu ortaya çıkar. Karın duvarının gelişmesiyle bu kapanma kendiliğinden gerçekleşir. Ağlarken veya zorlarken oluşan şişlik, bebek sakinleştiğinde normale döner. Çocuklarda fıtık nedeniyle oluşan bağırsak sıkışmasına “çimdikleme fıtığı” denir. Göbek fıtıkları, bebek geliştikçe kendiliğinden düzelebilir.

Teşhis yöntemleri

Kasık fıtığı genellikle anne tarafından bebeğin bezini değiştirirken fark edilebilir. Daha küçük fıtıklar, bir doktor muayenesinden sonra veya bir ultrason muayenesinden sonra ortaya çıkar. Çocuklarda kasık fıtığının ne olduğunu anlamak için doktor muayenesi yeterlidir. Fıtıklar genellikle manuel muayeneden sonra kolayca tespit edilir.

Çocuklarda kasıkta bir şişlik açıkça görülebiliyorsa, organların karın boşluğuna itilmesi ile fıtık varlığı kolayca teşhis edilebilir. Şok veya boğulma gibi bir durumdan şüpheleniliyorsa bunu yapmak için ultrasonun kullanılabileceği bilinmektedir.

Fıtıklarda bağırsak fıtık kesesine geçer. Kızlarda bu durum yumurtalık fıtık kesesine girdiğinde de ortaya çıkabilir. Kızlarda fıtığın tedavisi için genellikle ameliyat gerekir.

Tedavi yöntemleri

Göbek fıtıklarının tedavisinde birçok yaygın hata vardır. Geçmişte göbek deliğindeki tümörlerin üzerine pamuklu madeni para yapıştırma gibi teknikler kullanılmış, ancak bu tür işlemlerin iyileşme sürecini hızlandırmadığı görülmüştür. Daha fazla doku hasarı meydana gelebildiği için bu uygulamalar artık yapılmamaktadır, bu da dış basınç nedeniyle aralarına sıkışabilir ”diyor. Teşhis konulduktan sonra operasyon en kısa sürede ve hastanın sağlığı izin verir vermez yapılmalıdır. Ayakta tedavi prosedürü olarak adlandırılan bu prosedür, hastanede kalmayı gerektirmez.

Hasta sabah geldiği operasyondan sonra yeterli zaman geçirildikten ve beslenmesi takip edildikten sonra aynı gün taburcu edilebilir. Kasık bölgesinde küçük bir kesi ile cerrahi müdahale yapılır, karın içinden uzanan fıtık kesesi testis ve seminal kanala giden damarlardan olabildiğince doğru bir şekilde ayrılır ve karın boşluğuna en yakın noktadan bağlanır. yer. Kesi alanı daha sonra estetik olarak dikilir ve su geçirmez bir bandajla kapatılır. İki yaşından sonra da devam eden göbek fıtıklarında cerrahi tedavi gerekir. Fıtık kesesinin göbek hattından çıkarılmasıyla açık karın duvarının restorasyonu ayakta tedavi bazında yapılır. Genellikle üst karın bölgesinde orta hat boyunca görülen epigastrik fıtıklar zamanla kaybolmaz. Bu nedenle tanı konulduktan sonra cerrahi onarım gereklidir.