Genital varislerin nedenleri nelerdir?

Damarlardaki kapakçıkların yetersizliği, damarların tıkanması, hormonlar rahim ve yumurtalıklarda kan akışının yavaşlamasına ve vazodilatasyona neden olabilir. Hamilelik, pelvik tıkanıklık sendromunun bir başka önemli nedenidir ve pelvik varisli damarlar hamilelikten sonra daha belirgin hale gelir.genital varis, genital varis nedir, genital varis belirtisi

Genital organların varisli damarları nasıl teşhis edilir?

Tedaviye rağmen bacakların varisli damarları tekrarladığında, bir arada bulunabilecek pelvik konjesyon sendromu araştırılmalıdır. Kronik pelvik ağrının değerlendirilmesi, en yaygın nedenleri dışlayarak başlar. Bunlar;

 • Pelviste bir patoloji var mı?

Pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis,

 • Önceki işlemlerden kaynaklanan yapışıklıklar,
 • Rahim, adenomiyoz, rahim fibroid hastalıklarının varlığı dışlanmalıdır.

Görüntüleme manyetik rezonans (MR), ultrason ve bilgisayarlı tomografi (CT) kullanır. Bu görüntüleme cihazlarının tanısal değeri nispeten yüksek olmasına rağmen, laparoskopi diğer nedenleri dışlamak için de kullanılabilir.

Ultrason muayenesinde 6 mm’den büyük yumurtalık damarları ve 5 mm’den büyük pelvik varisli damarlar, 8 mm’den büyük yumurtalık damarlarının bilgisayarlı tomografi veya MRI incelemesi ve rahim çevresinde varislerin varlığı da tanıyı doğrular. Venografi, anjiyografik bir cihazla gerçekleştirilen kesin bir tanı tekniğidir ve bir damara bir kateter yerleştirilerek ve bir kontrast madde enjekte edilerek damarların görselleştirilmesidir. Venografik bulgular, genişlemiş bir yumurtalık damarının ve pelvis ve kalçadaki varisli damarların ters bir resmidir.

Genital organların varisleri nasıl tedavi edilir?

Tedavi genel anestezi olmaksızın anjiyografi bölümünde günlük olarak yapılmaktadır. Damar girişi kol, kasık veya boyundaki bir damar olabilir. Tek veya iki taraflı yumurtalık damarlarının spiral embolizasyonu, yumurtalık venöz sızıntısı için en yaygın tedavi – reflüdür. Bu tedavide aynı seansta yumurtalık damarlarından birinde sızıntı olsa bile sadece sızan yumurtalık damarının venografi ile kapatılmasına veya birbirine kapatılmasına karar verilebilir. Bu tedavi hastaların şikayetlerini% 70-100 oranında giderir. Son zamanlarda, sklerozan ilaçların enjeksiyonu, spiral embolizasyondan önce pelvisin varisli damarları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Stent, sol renal veni veya iliak veni sıkıştıran sendromlardaki basıncı azaltmak için kullanılabilir.

Komplikasyonlar nelerdir?

Girişimsel radyolojide kullanılan endovasküler teknikler, yani embolizasyon riski nadirdir. Yumurtalıklarda veya pelvik damarlarda bırakılan sarmallar nadiren akımla dışarı çıkıp akciğer damarlarına girer ve bu hastaların% 3-4’ünde görülür. Embolizasyondan sonra kısa süreli ağrı, bulantı ve kusma gelişebilir.

Mutlu Evliliğin Olmazsa Olmazları

 1. Farklılıklar, erkekleri kadınlardan onlara göre daha iyi yapmayan özelliklerdir. Bu üstünlük olarak değil, özgünlük olarak alınmalıdır. Farklılıkların günlük rutininizi bozan heyecan yarattığını unutmayın.
 2. Çiftin yaşamdan beklentileri ve hedefleri uyumlu olmalı ve çiftin ruhsal ve cinsel uyumu olmalıdır. Birbirini seven ve birbiriyle paylaşımda bulunan çiftlerin birbirlerini mutlu ettikleri unutulmamalıdır.mutlu evliliğe sahip olma, nasıl mutlu bir evlilik sürülür, evlilikte mutlu olmak için sırlar
 3. Fiziksel, sözlü, davranışsal ve psikolojik taciz – bunlar mutlu bir evlilikte olmaması gereken ana şeylerdir.
 4. Bir ilişkide çatışma çıktığında, çiftler sakin kalmalı ve sorunu çözmeye çalışmalıdır. Bir karar için davranışsal ve yapıcı eleştirilerle uğraşması gerekir.
 5. İlişkide ortaya çıkan herhangi bir sorun asla çifte atfedilmemelidir; çünkü evlilik iki kişiliktir. Mevcut problemde, kadın ve erkeklerin farklı sorumluluk dereceleri vardır.
 6. Araştırmalar, evliliğin ilk yıllarında ve ilk çocuklarının doğumundan sonra çiftlerin birbirleriyle geçirdikleri sürenin azaldığını göstermektedir. Bu dönemlerde eşler düzenli olarak birlikte vakit geçirecekleri programlar yapmayı ihmal etmemelidir.
 7. Bir diğer önemli konu da eşlerden birinin veya her ikisinin cinsel sorunlar durumunda yardım etmeye istekli olmasıdır.
 8. Eşlerden birinin iletişim sorunları veya öfke kontrolü varsa, ilişkide profesyonel yardım almak çok önemlidir.
 9. Evlilikte, sohbetlerde, sıkıntılarda ve destekte devam eden arkadaşlık – vazgeçilmez bir özellik. İlişkiye zarar vereceğine inanılan üçüncü şahısları sınırlandırmak ve dışlamak da önemlidir ve gereklidir.
 10. Çiftler evlilik sırasında ortaya çıkabilecek krizlerle başa çıkma ve ilişkilerini sürdürme becerilerini geliştirebilmeli, gerekirse profesyonel yardımla çatışmalara dışarıdan bakabilmelidir.
 11. İletişim eksikliği, saygısızlık ve saldırganlık ciddi sorunlara neden olur
 12. Partnerlik ve evliliklerin yenilenme ve gelişme gerektiren bir dinamiğe sahip olduğunu iddia eden Seongmez, mutlu ilişkilerin yenilenmeye ve gelişime açık kişiler tarafından kurulduğunu, evlilik veya birliktelikte iletişim eksikliği, saygısızlık ve saldırganlığın ciddi sorunlar yarattığını savunuyor. Sönmez, aile yapılarının uyumunun, karakter özelliklerinin, eğitim seviyesinin ve zevklerinin ilişkilerde ortaya çıkan sorunların çözümünü kolaylaştıran faktörler olduğunu vurguluyor.

Teѕettür elbise ile ne tür takılar tаkılаbilir?

Tesettür kıyafet kullanan bаyаnlаr günümüz mоdasına uуgun giysileri tеrcih etmekte bu gіysіler ile bütünlük sağlayacak takıları sеçmеktеdir. Kıyafеtlеrin modellerі vе renkleri uyumlu olmalı ki kullanılaсak takının kombinеsi de kıyаfette şık durmаlıdır. Elbiselerin rengі modеli bayanların üzerinde duruş şeklі takılacak olаn tаkının zarafet уaratmasını sağlamalıdır. Günlük kıyаfetle bütünlük sağlayabilеcеk takıların özеl günlerde giуilen kıyаfetlerle uуum sağlanması bеklеnilеmеz. Özel günlеr için seçilen sade kıyafetlerіn tаkılаrı da elbisenin mоdеlinе ve rengine uyum sаğlаmаlıdır. Tеsеttür еlbisе giуen baуanın ilk önсe tаkı olarak belirlediği еşarp kоmbine edilirken rеnk ve dеsеninin uyumluluğuna dikkat еdіlmеlіdіr. Sade bіr еlbisе üzerine kullanılabilеcеk takılar аrаsındа ince şık bir kemer ve kolyede kullаnılаbilir.tesettür elbise, tesettür elbise ile aksesuar kullanımı, elbise ile aksesuar kullanmak

Teѕettür elbіse günümüz mоdasında değişik modеllеrin yer aldığı kataloglarda da bulunmaktadır. Mağazadan ve ya katalоgdan beğenilen bir elbisenin üzerine gidеbilеcеk takıları mağaza içerisinde ya dа başka yеrdеn temin еtmеk mümkün olmaktadır. Elbise kıуafetlerinde kullanılaсak takılar аrаsındа en önemli оlan eşarp seçimi olmaktadır. Kaрalı bayanların еlbisе giysisinе şıklık ve zаrаfet getirmektedir. Tesettür kıyafetlerі desenlerі ve mоdelleri ilе dеğіşіk sеçеnеklеrdе bayanların bеğеniѕinе sunulmaktadır.  Tеsеttür elbise üzerinde kullanılacak takılar arasında eşаrp, şal, kеmеr, broş ve kıyafete uygun gerdanlıklar kullanılabilmеktеdir. Aуrıca еlbisеdе bütünlüğü sağlaуacak çanta ve aуakkabıları da unutmаmаk gеrеkmеktеdir. Tesettür kıyafette tаkı kullanılaсak iѕе gidileсek уerіn özеllіğіnе görе kıуafet seçіmі yapılırken takı ѕeçіmі de kıyаfete uуgun belirlenmelidir. Bауаnlаrın еlbіsеlеrіndе kullanacakları şal ve eşarp türleri renk ve değişik mоdel çeşitleri ilе bulunmakta ve bayanların tеrcіhlеrіnе ѕunulmaktadır. Kıуafetlere tаkılаn tаkılаrın sаdeliği ön plаndа olmalıdır. Tеsеttür elbise şık vе alımlı оlabilir üzerine takılaсak takı uyumsuz olursа kıуafetin bir аnlаmı kalmamaktadır.

Tesettür elbіse ya da normal kıyafetler de tаkılаrın hеr zaman ayrı bir özеlliği оlmaktadır. Takılar еlbіsеdе bir bütünlüğü göstermekte bayanların şık ve zarif оlmasını sağlamaktadır. Bayanların kombine edecekleri tаkılаr dikkаtli seçilmeli kıyаfеtin zarіflіğіnі bоzmamalıdır. Bayanların kıуafetlerinde kullanılan her takı kıyafeti şık vе zarif göstеrmеlidir. Zarif bayanların hoş görünе bilmеlеri için kıyаfеtlеrinе mutlаkа uygun takı kullanmaları gerekmektedir.

Meyveyle Zayıflanır Mı?

Meyve insan vücudu için çok yararlı bir besin türüdür. Vücut için bir düşman niteliği taşıyan kolesterolü tüketilebilecek hiçbir meyve bulundurmamaktadır. Meyveler aynı zamanda çok yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Vücut için gerekli olan birçok mineral ve vitamin meyvelerden sağlanabilir. Meyveler aynı zamanda doğal şeker içerir doğal şeker beyin hücrelerinin beslenmesini sağlar ve hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda meyveler lif içerir ve boşaltım sistemine yararı vardır. Meyvelerin ayrı ayrı faydalarına bakılacak olursa her meyvenin insan bedeni için farklı yararları bulunmaktadır. Bunlardan biri de meyveyle zayıflamadır.meyve ile zayıflama, meyve ile nasıl zayıflanır, meyvenin zayıflamaya etkisi

Meyvelerin insan bedenine faydalarının yanı sıra hepsinin farklı sebeplerle zayıflama yada yardımı bulunmaktadır. Kiraz meyvesi insan vücudunda ki ağrıları azaltarak mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Kolesterolü ve kan şekerini düşürür aynı zamanda kabızlık gidericidir. Ayrıca yeteri kadar tüketildiğinde sindirimi hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. 100 gram kirazda yalnızca 60 kalori bulunmaktadır. Şeftali kalp krizi ve kansere karşı koruyucudur. Aynı zamanda sindirim sistemini tetikler ve hazmı kolaylaştırır bu nedenle kilo vermeye etkisi vardır. Bir şeftalide 42 kalori bulunmaktadır. Kayısı kansızlığa iyi gelir ve sabahları aç karnına tüketildiğinde kalori yakma etkisi bulunmaktadır. Bir kayısı sadece 15 kaloridir. İncir meyvesi yüksek kan şekerinin düşmesini sağlar. Aynı zamanda incir meyvesi doğal şeker kaynağıdır vücuda enerji ve tokluk hissi verir bu nedenle kilo vermeye yardımı bulunmaktadır

Meyvelerin bazıları ise vücuda yararlı olmakla beraber kilo almaya neden olabilirler. Bu tarz meyveler karşımıza şu şekilde çıkmaktadır. Muz meyvesi diyabet rahatsızlığına iyi gelir lifli yapısından ötürü sindirim sistemine faydalıdır fakat içinde yüksek oranda kalori bulundurmaktadır. Bir orta boy muzda yaklaşık 221 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olmaktadır. Portakal yüksek oranda C vitamini içermektedir. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir fakat portakal kalori bakımından zengindir bu sebeple kilo aldırmaktadır. Armut meyvesi alçak kan basıncına iyi gelir ve fiziksel açıdan dinçlik sağlar bunların yanı sıra böbreklerinde sorun olanlar için çok faydalıdır ama 1 küçük boyutta armut yaklaşık 150 kalori içermektedir bu sebeple kilo almaya neden olur.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavileri

Her çiftin hayalini kurduğu bebek sahibi olması, kimi zaman bazı nedenlerden dolayı mümkün olamıyor. Anne veya babadan kaynaklı sıkıntıların olması bu süreci biraz daha zorlaştırıyor. Gelişen tıp teknolojisi artık bu tip sorunların da önüne geçerek çok ciddi bir sorun olmadığı durumlarda neredeyse herkesi çocuk sahibi yapmayı planlıyor. İlk olarak ortaya çıkan tüp bebek tedavisinde anne adayından alınacak yumurtalıklara belli bir süre ilaç tedavisi uygulanıyor ve yumurtalıkların belli bir boyuta gelmesi sağlanıyor ardından anestezi uygulanarak cerrahi bir işlem ile bu yumartalar toplanıp bekletiliyor. Baba adayından önceden alınmış spermler ile yumurtalıklar birleştiriliyor ve döllenme işlemi gerçekleştiriliyor. Belli bir boyuta  gelen yumurtalıkları anne rahmine yerleştirilmesiyle işlem sona eriyor.tüp bebek tedavisi, ilaçsız tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi yöntemleri

Bu tip yapılan tüp bebek işlemlerinde polistik over hastalarının hayatlarının ciddi anlamda sorun olduğu yapılan ve denenmiş yöntemler ile ortaya çıkıyor. Ayrıca yumurtalıkları geliştirmek için uygulanan ilaçlar hastada da yan etkilere neden olabiliyor.  Üstelik tedavinin ücreti baya pahalı rakamlara ulaştığı için son zamanlarda başarı oranı yüksek olan In-Vitro Maturasyon (IVM) tekniği yani ilaçsız tüp bebek yöntemi uygulanmaktadır. Normal tüp bebekten farkı ise yumurtalıklara hiçbir ilaç verilmeden direkt olarak toplanıp dışarıda belli boyuta gelmesi sağlanıp döllenme işleminin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Fiyatının da makul olması  IMV tekniğine talepleri artırıyor. IMV tekniği özellikle polistik over hastalıklarında ciddi bir başarı sağlaması bu tekniğe hastaların taleplerini artırıyor. Böylece çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurtalıklarına yan etkili ilaçlar uygulanmayacak ve oluşacak yan etkilerin önüne geçilecektir.

IMV tekniği polistik overli hastalara uygulanan yöntemler ile ortaya çıkmıştır ve gün geçtikçe geliştirilmektedir. Özellikle  hastanın yaşı ilerledikçe gebelik şansının azalması bu teknikle yapılan çalışmalarda daha kolay gebe kalmasını sağlamaktadır.  Tüm hastalara rahatlıkla  uygulanabilen tüp bebek tedavileri herkesin bebek sahibi olmasını amaçlamaktadır. IMV tekniğinin henüz yeni ortaya çıkmış olması bu alandaki başarıların daha yeni olduğunu ve geliştirilebilir nitelikte olduğunu gösterilmektedir. Normal tüp bebek yönteminin yarı fiyatı kadar olması en büyük tercihler sebepleri arasında yer almaktadır.  İlaçsız olarak uygulandığı için kadınların hormonlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Diğer tedavi yöntemine göre sürenin de kısa olması fazla vakit kaybetmeden başka bir yönteme geçmeyi mümkün kılmaktır.