Saçların Güçlenmesi İçin Bitkisel Öneriler

Isırgan yaprağı: Haşlanan ısırgan yaprağının suyu ile baş yıkanır. Isırgan da lapa haline getirilir ve başa sarılır. 10 gr ısırgan, 10 gr dulavrat otu kökü, 1 bardak suya konulur ve 15 dk kaynatılıp süzülür. Saçlara suyu ile masaj yapılır. 100 gr ufalanmış ısırgan otu, 500 gr sirke ve 500 gr su ile kaynatılır. Yatmadan evvel bu su ile saçlar yıkanır.saç güçlendiren bitkisel çözümler, bitkisel yöntemler ile saç güçlendirme, saç nasıl güçlendirilir

Biberiye: 10-20 gr biberiye 1 bardak suya konulur ve 5-10 dk kaynatılır. Bu su ile saçlar yıkanır.

Ihlamur: Ihlamur çiçeklerinden ıhlamur ruhu ede edilir ve bununla saç dipleri ovulur.

Sarımsak: Ezilen sarımsağın suyu alınır. Bu su ile saçlar ovulur ve taranır.

Dulavrat otu kökü: Çok ince bir şekilde 10 gr dulavrat otu kökü kıyılır. 100 gr saf zeytinyağı ve badem yağı içine konulur ve birkaç gün bekletilir. Bununla saç dipleri ovulur.

Baldırı kara: 50 gr bitki 1 kilo suya konulur ve 10 dk kaynatılır. Saçlar bu elde edilen su ile yıkanır.

Çemen yağı: Mersin yaprağının suyuna çemen yağı karıştırılır ve saç dipleri ovulur.

Hint yağı: 30 gr kına, 1 gr bergamot hülasası ve 30 gr hint yağı karıştırılır ve saç dipleri ovulur.

Kına: Kaynatılan kınanın suyu ile saçlar yıkanır ve kına saçlara yakılır.

Sirke: Başa sirke ile masaj yapılır.

Yer elması: Sıkılan yer elmasını suyu ile saç dipleri ovulur. (Saç diplerinin kuvvetlenmesini sağlar.)

Sabun otu kökü: Kaynatılan sabun otu kökünün suyu ile saçlar yıkanır ve başa masaj yapılır. Bitki de saç bakımında aynı amaçla kullanılır.

Yosun: Haşlanan yosunun suyu ile saçlar yıkanır.

Çam kozalağı: 2 avuç parçalanmış kozalak ve iğnelerinden 5 bardak suya koyup kaynatılır ve baş suyu ile yıkanır.

Civanperçemi: 10 gr bitki, 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilerek süzülür ve saçlara masaj yapılır.

Ballı baba: 10-15 gr ballı baba 1 bardak suya konulur ve 10 dk kaynatılarak süzülür, saçlara suyu ile masaj yapılır.

Köpek dili: Köpek dilinin taze yaprakları ve kökü ezilerek lapa haline getirilir ve başa konulur.

Saç Uzatmak İçin Saç Uzatma Yöntemleri

Kaynakların birçoğunda fark edebileceğiniz gibi saç uzatmak için mucizevi formüller, karışımlar, öneriler ve ilaçlar yer alıyor. Fakat sizler için sunacağımız bu yazımızda sağlıklı ve doğal bir şekilde nasıl uzatabileceğinize dair birkaç ipucu vermeye çalışacağız. Saç uzatmak tabi ki meşakkatli olabildiği için ilk başta sahip olmanız gereken yetenek sabır sahibi olmak ancak bir defa sabır olduktan sonra diğer önerileri de takip ederken zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.saç uzatma, saç uzatma yöntemleri, saç nasıl uzatılır

Kolay Saç Uzatmak İçin

Saçlarınızın şekle girmemesi ve hoşunuza gitmeyecek bir görünüme sahip olması saçlarınızı uzatırken karşılaşabileceğiniz en büyük sorundur. Biraz uzamış saçların genellikle kestirilme sebebi olan bu durumdan kurutulabilmek için saçlarınızı uzatmaya başlarken uygun bir biçimde kestirmeniz gerekmektedir.

Saçlar böylece uzarken mümkün olduğunca kötü görünüme engel olabilirsiniz. Diğer bir saçların kötü görünme sebebi ise yanlış saç kremi ve şampuan kullanmaktan vazgeçmektir. Bir şampuanı ya da kremi size uygun olmadığı halde kullanmakta inat etmeniz, saçlarınız uzarken sorun yaratacaktır. Zaten biçimsiz, sert, şişkin saçlar sahiplerinin sabırlarını uzarken oldukça zorluyor. Farklı şampuanlar denemekten bu yüzden geri durmayın ve şampuanınızın birkaç gün boyunca nasıl bir performans göstereceğine bir göz atın.

Saç Uzatmak İçin Doğru Beslenin

Saçları, doğru beslenme alışkanlıkları da uzatırken asla unutmamanız gerekenler arasındadır. saç uzatma yöntemleriFast foodu sık sık tüketiyor ve yeterli şekilde beslenmiyorsanız saçlarınızın da kalitesiz ve güçsüz bir şekilde çıkacağını aklınızdan çıkarmayın. Saçlarımız zira proteinden oluşurlar ve vücudunuza bu nedenle yeteri kadar protein kaynağı almanız ve saçlarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Birçok bakım ürünü her ne kadar bu tip destekler sunsalar da proteinleri, gerçek bir bakım için besinler yoluyla almanız gerekmektedir. Saçlarınızın kalitesinin aşırı zayıflık ya da şişmanlık düşmesine neden olmaktadır.

Stresten Uzak Durun

Gerginlik, aşırı stres, yorgunluk, korku gibi durumların ve hastalıkların da saça zarar verebileceği unutulmamalı ve bu tip sorunlardan gerekirse kurtulmak için gerekli tedaviler görülmelidir. Saçlarınızı uzatırken böylece içiniz çok daha rahat olacaktır ve daha güzel görünmeniz de mümkün olacaktır.

5 Aylık Bebek Beslenmesi

Gelişimi, kilo alımı normal ise ve anne sütü yeterliyse bebekler 4-6 aylar arasında da anne sütüyle beslenmelidir. 5. ay bebek beslenmesinde anne sütüne devam edilir.  Anne bebeğini ek gıdalara başlasa dahi sütten kesmeyi düşünmemelidir.

Çünkü emzirmenin bebeğe bir çok faydası olduğu gibi anneye de faydası vardır. Örneğin annenin doğumda aldığı kiloları kolay vermesi açısından emzirme oldukça faydalıdır.

Annesini yeterince emen bir bebek bir çok hastalığa bağışıklık kazanılar. Bu nedenle yeterince anne sütü alan bir bebek almayanlara göre daha az hastalık sıkıntısı çekerler.bebek beslenmesi, 5 aylık bebek nasıl beslenir, bebekler nasıl beslenir5 aylık bebek beslenmesinde anneler eğer Anne sütünün bebeğe yetmediği düşüncesinde islerek gıdaya başlayabilirler, ancak yine de bir doktor tavsiye almak uygun olacaktır.

Eğer bebeğin kilo alımı düzgünse, günde altı kere altını ıslatıyorsa yeterli besleniyor demektir. Bu amaçla anne mümkünse evde değilse mutlaka bir sağlık ocağında bebeğinin düzenli olarak boy ve kilosunu ölçtürmeli ve bir gelişim geriliği olup olmadığını kontrol ettirmelidir.

Eğer anne çalışıyorsa anne sütünü dolapta saklayabilir ve kaynatmadan sadece ılımasını sağlayarak biberonla bebeklerine verebilirler.

Anne sütü  oda sıcaklığında 8 saat

Buzdolabında 24 saat

Buzlukta 6 ay saklanabilir.

5 aylık bir bebek haftada 150-200 gram arası kilo almalı ( bu ayda 600-800 grama denk gelir)

5 aylık bir bebek en az 5 kg ile 7,5 kg arasında olmalıdır.

Bebeğin 5. ayını doldurduğunda doğumdan itibaren alması gereken kilo (x + 3500 gram), yani doğum kilosunun 3,5 kilo fazlası olmalıdır. Örneğin 4 kilo doğan bir bebek yaklaşık  7,5 kiloya ulaşmalıdır.Bu rakam küçük oynamalar gösterebilir.

Yeni Giyim Trendleri: Çizgi Modası

Hayatımıza teknolojinin girdiği dönemden bu yana insanlar daha rahat, daha sağlıksız ve doğadan uzak bir yaşam sürmeye başladı. İnsanların bu durumda fazla kilolara sahip olmasına, daha bitkin, yorgun ve gergin vücutlara sahip olmasına neden oluyor. İnsanlar da bu nedenle çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Son yıllarda özellikle fast food gıdanın neden olduğu obezite sorunu dünyanın her yerinde inanların fazla kilolar ile mücadele etmek zorunda kalmasına ve birçok saplık sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Fakat bu monoton yaşam standardından günümüzde uzaklaşmak, tamamen insanların elinde bulunuyor. Bu konuda daha sağlıklı besinlerin tüketilmesi insanların en büyük kaçamağıdır.çizgi modası, kıyafette çizgi modası, yeni moda çizgili kıyafet

Modaya özellikle bayanların olan tutkunluğunu en doğru ve ne güzel biçimde yaşayabilmeleri açısından kesinlikle fazla kilolardan kurtulabilmesi gerekiyor. Modanın bu durumda şekillenmesinde insanların fazla kilolarının etkisi bulunuyor. Özellikle bu noktada doğal ve birbirinden şık kıyafet modelleri giyilebiliyor. Çok kusursuz ve çok daha şık bir görünüme sahip olunabiliyor. Fazla kilolardan bu noktada kurtulmak için özellikle bayanlar birbirinden farklı birçok diyet programını içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan çeşitli denemeler yapmaktadır.

Zayıflamaya bu gibi diyetler yardımcı olmadığı gibi aynı zamanda birçok sağlık sorununun da ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Günümüz modern dünyasında bu nedenle uzman diyetisyenlerin kişiye özel olarak hızlanan diyet programlarını uygulaması gerekiyor. çizgi modasıDiyet yaparken diğer bir önemli konu da asla diyet programının aksatılmaması ve programa uygun bir şekilde düzenli olarak uygulanmasıdır. Belirlenen süreç içerisinde böylelikle belirli oranda kilo verilebilmektedir. Özellikle bayanlar bu noktada vitrinde gördükleri moda bir kıyafeti kendilerine bu konuda hedef olarak belirlemeleri onlara hırs ve mücadele etmeleri için yardımcı olacaktır.

Dünyanın her yerinde bu kapsamda yaz sezonuna özel birbirinden şık ve kaliteli bayan giyim modası şekillendi. Özellikle çok daha sık ve yakinen bayanların takip ettiği giyim modasında çizgiler ön plana çıkıyor. Bu yılın yaz sezonunun modasında paralel modası olarak tabir edilen dikey ya da paralel çizgiler oldukça sık bir biçimde kullanılıyor. Yazın ön plana çıkan ve insanlara yazı anımsatan renklerden oluşan çok daha şık ve çok daha özgün bir görünüme sahip olabiliyor.

Emzik Kullanımının Zararları Var Mı?

Bebekler için hazırlanmış olan emzikler onların emme reflekslerini kullanmalarını sağlamakta ve böylelikle bazen anne karnında bile parmaklarını emmeye başlayan bebeklerimizin kendilerini rahatlatmalarını sağlıyor denilebilir. Zira bu emme refleksinin annenin göğüs ucuna benzer bir emzikle yapılması ile bebeğin kendisini güvende hissetmesine yardımcı olmaktadır ve bunun yanında parmaklarını da emmesine engel olarak onu pek çok zararlı organizmadan koruyabilmektedir.emzik kullanımının zararları, çocuklarda emzik kullanımı, çocuklarda emzik kullanmanın zararı

Yapılan araştırmalar sonucunda emziklerin bebeklerin gerek ruhsal olarak rahatlamalarına yardımcı olduğunu gerekse de ani bebek ölüm sendromu adı verilen sendromdan onları koruduğunu bizlere göstermektedir. Dolayısıyla emziğin yalnızca zararları değil faydaları da bulunuyor ancak ailelerin bu konuda yaptıkları hataların başında emziğin faydaları sebebiyle onu bırakmamaları yer almaktadır. Zira emziğin bebeği susturması ya da kolay uyutması ve ya sakinleştirmesi gibi pek çok anne baba için vazgeçilemez bir lüks olarak görülüyor fakat emzik kullanımının ilerleyen yaşlarda da devam etmesi maalesef ağız ile damak gelişimi sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Emziğin zararları içerisinde sağlık açısından en dikkat çekeni ise bazı bebeklerin emziğe bir defa alıştıktan sonra artık anne sütü içmeyi kesmeleridir. Çünkü emziklerin yapısına alışan bebekler bir süre sonra gerçek göğüs ucunu yadırgayabiliyor ve böylelikle ikisi arasındaki farkı anlayarak anneyi emmeyi bırakabilirler. Bu durum ise maalesef onların gereken pek çok besin maddesinden ve özellikle anne sütünün koruyuculuğundan mahrum kalmalarına neden olmaktadır.

Bazı durumlarda bebeklerin emzikle uyumaya fazla alışmaları ve emzikleri uykuda ağızlarından düşerse uyanmalarına ve ya uykuya dalamamalarına sebep olmaktadır. Özellikle emziği yanınıza almayı unuttuğunuz zamanlarda bir türlü uyumaması sizi oldukça uğraştırabilir. Bazı araştırma sonuçları ise bilhassa ilk altı aydan sonra emzik kullanılmasının kulak iltihabı gibi sonuçlar doğurabileceğini de göstermektedir. Dişlerin çıkmasının ardından emzik kullanmaya devam edilmesi ise çene yapısının bozulmasına neden olarak bebeğinizin bozuk dişlere sahip olması gibi negatif sonuçlar doğurabilir. Doktorlar iki yaşına kadar emzik emmesi müsaade edilen çocukların bu yaştan sonra artık emziği bırakmaları gerektiğini belirtiyor. Aksi taktirde ağız yapısı bozuklukları, çene hizasının bozulması ve iltihaplar gibi fiziksel sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Her Zevke Uygun Abiye Modelleri

Abiye modelleri, kadınların özel gecelerinde vazgeçemediği elbiselerde oluşmaktadır. Her ortama göre uygun olarak kombin edilebilen abiye modelleri, türlerine göre de farklılık gösterebilmektedir. Her sezona göre piyasaya sürülmekte ve o döneme uygun modelleri ile de göz kamaştırmaya devam etmektedir. Sezonun çarpısı abiye modelleri ise her zaman farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 2015 sezonunda payetli elbiseler moda olmuş, pastel renkleri ile de kombinleme işlemleri yapılmıştır. Bu sezon ise tasarımcılar farklı bir abiye modeli ile karşımıza çıkmaktadır. Ancak abiye denilince vazgeçilmeyen özellikleri arasında uzun etekleri ve ışıl ışık adeta göz kamaştıran renkleri gelmektedir. Sade olarak düzenlenen abiye modellerinde ise her zaman bir gold ya da silver detayları verilmekte ve zariflik ön plana çıkartılmaya çalışılmaktadır. Abiye modellerinde dekolteden de vazgeçilmemektedir. Göğüs ya da sırt dekoltesi ile kişi kendi zevkine uygun olarak abiye elbisesini seçmektedir.abiye modelleri, 2021 abiye modelleri neler, abiye modelleri ve giyim

Moda Abiye Modelleri Nelerdir?

Son zamanlarda en çok tercih edilen ve vazgeçilemeyen parçalardan biri olan abiyede payetli gece elbiseleri damgasını vurmuştur. Özellikle de mini etekli payetli elbiseler genç kızların tercih ettiği modeller arasında yerini almaktadır. Pul ya da sim ile desteklenmiş modeller de oldukça revaştadır. Daha kapalı bir görüntü isteyen kadınlar için ise uzun kollu ve dantel detaylı modeller oldukça zarif bir görüntüye kavuşturmaktadır. Moda abiye modelleri arasında artık kemer detaylı elbiseler de girmiştir. Kemer detaylı abiyeler, hem belin kıvrımlarını göstermekte hem de bacak boyunun uzunluğu göstererek çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Yırtmaç sevenler için ise derin yırtmaçlı ve kemerli modeller güzel bir görüntünün ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır.

Abiye Modellerde Transparan Kullanılır Mı?

Bazı kadınların vazgeçemediği detaylardan biri de transparan görünümdür. Yeni çıkan abiye modellerinde de tül detayları ile birlikte transparan bir görünüm elde edilmektedir. Günden güne artış gösteren bu modeller üzerinden omuz, sırt ya da kol gibi detaylar tamamen tüllerden oluşmakta ve gece elbiselerinde oldukça hoş bir görüntü oluşmasını da sağlamaktadır. Tüller bir de elbiselerin uç kısımlarında yer almaktadır. İster etek ucu ister de kol ucu olsun, dışarıdan bakıldığı zaman perspektif bir tarza sahip olmak isteyen kadınların vazgeçemediği modelleri arasında çoktan yerini almaktadır.