Dil Ülseri Nedenleri Nelerdir?

Ağız içinde aftın görülebileceği en sorunlu bölge dil olduğunu bilmelisiniz. Tat alma, gıdaların ağız içinde yönlendirilmesi gibi önemli görevleri olan dilin ülser nedeniyle tahriş olması, bu eylemlerin daha zor ve ağrılı olarak yapılmasına neden olmaktadır. Dil ülserinin birçok farklı sebebi olur.

Dil Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Dil ülseri nedenine bağlı olarak farklı belirtiler göstermektedir. Çoğunlukla görülen belirtileri ise dilde yanma hissi, ağrı ve iltihaplanma olur. Diğer belirtiler şöyle sıralayalım;.dil ülserinin sebepleri, dil ülserinin nedenleri, dil ülseri nasıl geçer

 • Yutma güçlüğü
 • Dil şişmesi
 • Dilde morarma ve kanama
 • Boğaz ağrısı
 • Konuşurken rahatsızlık

Daha az görülen belirtileri ise şu şekildedir;

 • Vücutta ağrı
 • İshal
 • Ateş
 • Deride döküntüler
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Aşırı yorgunluk ve halsizlik

Eğer ki, dil ülseri yüksek ateş, solunum bozukluğu, dilde ve ya gırtlakta ani şişlik ile birlikte görülüyorsa acil tıbbi yardım alınması gerekir.

Dil Ülseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlk olarak aldığınız tüm önlemlere rağmen dilinizdeki yaralar geçme eğiliminde değilse ve ağız içine yayılıyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorunuz yaraların nedenine bağlı olarak ilaç tedavisi önerilir. Özellikle B kompleks tabletler ve vitamin takviyesi kullanmak yaralara iyi gelecektir. Yaraların üzerine gliserin içeren krem sürmek morlukların ve iltihabın hafiflemesine yardımcı olur. Yaralar çok ağrılıysa doktorunuzdan ağrı kesici önerisi alınız. Tahrişi ve ya ağrıyı hafifletmek için evde bazı yöntemleri kullanılabilir. Tuzlu suyla gargara yapmak ilk başta biraz acı vermekle birlikte yaraların iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ülser üzerine Hindistan cevizi yağı ya da bal sürmek acıyı hafifletecektir. İncir yapraklarını ezildikten sonra balla karıştırarak yaraların üzerine koyunuz. Yeşil elma ile muz yemenin bu tür yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu biliniyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için daha sık yoğurt yenilmeli ve C vitamini takviyesi kullanılmalıdır. Çoğu durumda ise; aşırı sıcak ya da baharatlı yemekler, dili ısırma ve bazı ilaçların kullanımı nedeniyle ortaya çıkan dil ülseri bir kaç gün içinde kendiliğinden geçecektir. Fakat bu ülserler kalıcıysa ve tekrarlayan bir şekilde görülüyorsa ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Web Site Tasarımı Yapımı

Gelişen teknolojilerimiz ile insanlar artık hemen hemen her duyurusunu, bildirisi, ilanını, ticaretini hatta sohbetini bile web sitelerinde yapma konumuna gelmiştir. Hal böyle olunca oluşan web ağ ile birçok iş dalları da çıkmıştır. Bu konuda web tasarımı yapan kişiler daha ön planda tutulabilir. Bunun sebebi de, web tasarımcısı sizin girdiğiniz birçok sitenin o şablonlarını oluşturan, onların dillerini yazan kimselere denmektedir. Bu kişilere de web master da diyebiliriz. Gelişen siteler sayesinde her ne kadar insanlar kendi sitelerini oluşturabiliyor hale gelse de, web tasarımı yapan bir kişi, sizin tam istediğiniz şekilde ve hatasız yapmanıza yardımcı olacaktır.web sitesi tasarımı, internet sitesi tasarımı, site tasarımı yapımı

Web Site Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle neden web site tasarımı yapılacağını bilmeniz gerek. Yani birçok farklı nedenden dolayı web site tasarımı yapılabilir, bunlardan en belirgin olanları ise; tanıtım ve ticaret amaçlı kurulan web siteleridir. Günümüz de birçok kez sosyal paylaşım sitesi yapılmış olsa da, kullanılan sitelerin ağır yoğunluğundan ve sürekli geliştirilmeye açık olmasından dolayı, ekstra bir siteye ihtiyaç duyulmaz. Web tasarımını nasıl yapılır sorunuz için aşamaları;

 • Öncelik yapılacak site tasarımı, kağıt üzerinden, program üzerinden veya akılda bir çizelgeye oturtulur.
 • Daha sonra, ilk olarak şablon kısımları yani görünecek kısmın şablonları oluşturulur. Bunun için de bazı programlara ihtiyaç duyulabilir. Bunlar arasında en çok kullanılanı, Adobe programlarından Firework, Photoshop, Flas vb. programlardır. Burada gerekli butonlar, şablonlar, çerçeveler ve kısımlar oluşturulduktan sonra, dile göre siteye yüklenir.
 • Geçmişte her ne kadar web tasarım dili olarak HTML olarak belirginleşme durumu olsa da, artık php dili daha çok tercih edilebiliyor. Hatta artık insanlar wordpress, joomla gibi web tabanlı siteler ile de kendi sitelerini yapmaya çalışmaktalar.
 • Daha sonra dil seçimi yapılıp, site için gerekli bağlantılar, linkler, bağlar ve görseller eklenir. Genel olarak bir şablon oluşma durumu gerçekleşir.

Web tasarım aşamaları bittikten sonra, bu yapılan site tasarımını, bir domaine yüklemek için, önce bir hosting firmasından alınarak, cpanel veya Filezilla gibi programlardan faydalanılarak, ftp adresi üzerinden dosyalar atılır ve site açılır hale gelebilir.

Fıtık Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Organların ya da dokuların bulundukları kas alanından dışarıya doğru çıkması ve cilt altında şişkinlik oluşturmasına fıtık (hernia) denir. Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir. Bulunduğu alana göre farklı şekillerde adlandırılır. Belirtileri ve teşhisleri bakımından da farklılık gösteren fıtık çeşitleri şu şekildedir;

 • Göbek fıtığı; bağırsakların karnı çevreleyen kas yapısının bozulması ve hassaslaşması ile bağırsakların kas yapısından dışarı doğru çıkmasıyla oluşur. Hastanın ağır kaldırması ya da öksürmesiyle fıtık ortaya çıkar.
 • Kasık ve uyluk fıtıkları; kasık fıtığı genellikle erkeklerde görülür. Doğuştan olma ihtimalide vardır. Göbek fıtığı gibi kasık bölgesindeki kasların incelmesi tetikleyici bir olay (kabızlık, sürekli ıkınmak, şiddetli öksürük) sonucu fıtığın ortaya çıkmasına neden olur. Uyluk fıtığı ise genellikle hamile ve fazla kilolu bayanlarda ortaya çıkar. Ultrason yardımıyla teşhis konulur. Hamilelik sırasında gerilen kaslara hassasiyette eklenince fıtığın oluşma riski artar.fıtık çeşitleri nelerdir, fıtık tedavisi nasıl yapılır, fıtık belirtileri nelerdir
 • Mide fıtığı; aşırı kilolu insanlarda yağların mideyi sıkıştırması sonucu meydana gelir. Göğüs ile karnı birbirinden ayıran ince bir kas vardır. Bu kasa diyafram denir. Midenin üzerine uygulanan baskı herhangi bir zorlama ile diyaframa doğru sarkar. Hem diyafram hem de mide görevlerini yerine getiremez. Hastanın boğazında ve göğsünde şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Diğer fıtıklarla aynı sebeplerden dolayı ortaya çıkar, ayrıca kusmakta mide fıtığına neden olabilir.
 • Bel fıtığı; omurilikler arasında bulunan kıkırdağın buradan fırlaması ve dışarı doğru çıkmasıyla oluşur. Yanlış yapılan bir hareket, spor yapılmaması, kişinin çalışma koşulları, sigara içmek hastalığın oluşmasına neden olan etmenlerdir. MR (manyetik rezonans) yardımı ile teşhisi konulabilir. Bel bölgesinde oluşan her ağrı fıtık değildir. Genellikle kalçadan bacağa doğru yayılan ağrılar görülür.
 • Boyun fıtığı; boyun bölgesindeki omurilik arasında bulunan kıkırdağın kemikler arasında sıkışması ile ortaya çıkar. Boyun bölgesinde, kollarda ve başta ağrılar meydana gelebilir. Kulak çınlaması baş dönmesi gibi belirtileri de mevcuttur. Bel fıtığı gibi MR yardımıyla teşhis edilebilir.

Fıtık Tedavisi

Açık ya da kapalı cerrahi müdahale ile fıtık tedavisi gerçekleştirilir. Bazı fıtıklarda ise ameliyattan önce hastanın yaşam kalitesi arttırılır. Hasta ani hareketlerden uzak durarak oluşan fıtığın ilerlemesini engelleyebilir.

Peeling Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hepimizin hayali güzel, parlak ve oldukça pürüzsüz bir cilde sahip olunmasıdır. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için de çeşitli ürünler kullanır, cilt bakımlarına gider ve ya evde hazırladığımız maskeleri uygulamaktayız. Peeling de cilt bakım sürecinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Peeling Nasıl Yapılır?

Cildinize peeling uygulamak için en doğru zaman banyo sonralarıdır. Banyodan çıktıktan sonra peeling malzemesini cildinize sürüp hafif hareketlerle cildinize masaj yapınız. Ardından da bol su ile cildinizi durulamanız gerekmiyor. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan ilki peelingi göz ve dudak çevresine uygulamamanız gerekir. İkincisi ise peelingi tüm cilde uygulamadan önce ufak bir bölgede denemek ve eğer herhangi bir alerjik reaksiyon görülmezse tüm cilde uygulayabilirsiniz. Özellikle de hassas bir cilde sahip olanlar ya da alerjik bünyesi olanlar bu konuda daha da dikkatli olması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise peelingi uygularken sert ve cildinize zarar verebilecek hareketlerden kaçınılmasıdır. Peelingi nazik bir şekilde, parmak uçlarınızla, fazla bastırmadan ve özellikle masaj yaparak uygulamanız gerekiyor.peeling nedir ve nasıl yapılır, peeling uygulamaları, peelingin faydaları neler

Kimler Peeling Yapmaktan Kaçınmalı?

Akne problemi yaşayan kişilerin peeling yapması önerilmez. Böyle bir cildiniz varsa ve peeling yaparsanız gerek aknelerin yayılmasına gerekse de durumlarının kötüleşmesine neden olabiliyor.

Evde Hazırlayabileceğiniz Peelingler

Toz Şeker ile Zeytinyağı Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 kaşık toz şeker ile 1 kaşık zeytinyağı gereklidir. İki malzeme bir kabın içerisinde karıştırılır ve ardından hafif hafif masaj yaparak cilde uygulayınız. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulan. Cildin tahriş olmaması için sert hareketlerden kaçınılmalı, nazik ve oldukça yavaş hareketlerle uygulanma yapınız. Diğer tüm peelinglerde olduğu gibi önce küçük bir bölgede denenmeli, herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez ise tüm cilde uygulayınız. Bu peeling haftada 1 kez tercih edilebilir.

Esmer Şeker ile Bal Peelingi: Bu peeling için ihtiyacınız olan malzemeler ise; 1 çay kaşığı esmer şeker ile 1 çay kaşığı bala ihtiyaç duyulur. Esmer şeker ve balı karıştırınız. Parmaklarınızı suyla ıslatın ve karışımı eşit bir şekilde yüzünüze uygulayınız. Nazikçe masaj yaptıktan sonra bol su ile iyice durulamalısınız.

Ahşap Mobilya Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Yaşadığımız mekânlara, iş yerimize güzellik katan ahşap mobilyalar doğanın ruhunu bize taşımaktadır. Bir müzik aleti olur ruhumuza dokunur ve bir mobilya olur hayatımıza eşlik etmektedir. Ahşap, insan vücuduna uyumlu ve insan kadar canlılardır. Tarihten bu güne ahşap modası hiçbir zaman geçmemiştir ve şıklıktaki popülerliğini korur. Doğru kullanıldığında ve doğru bakımlar yapıldığında ahşap mobilyalar senelerce kullanım imkanı sağlanır. Ahşap mobilya bakımı oldukça kolay ve etkili sonuçlar vermektedir.ahşap mobilya bakımı, mobilya bakımı nasıl yapılır, ahşap mobilyalarda bakım nasıldır

Ahşap mobilya bakımı ne kadar sürede olmalı?

Ahşap mobilyalarınızın bakım zamanı ise eşyalarınızı nasıl kullandığınızla doğru orantılı olur. Ahşap üstüne çok fazla kimyasal boya uygulamak kimyasal temizleyiciler kullanmak mobilyanızın çabuk yıpranmasına neden olmaktadır. Eşyaların yerini sürekli değiştirerek sıcak ve soğuk havaya maruz bırakmak, ahşap mobilyaların doğal yapısını etkilemektedir. Ahşap mobilyalarınızı, 6 ayda bir önerdiğimiz yöntemler ile genel bakımını yapmalı ve ahşap yapısını destekleyen temizleme ürünleri satın alarak eşyalarınızı korumanız gerekir. Ahşap mobilyalar nem ve sıcaklık farkını sevmemektedir. Ahşap, üzerine sürülen malzemeyi kolaylıkla içine çeker bu yüzden ahşap koruyucu vernikler kullanılmalıdır. Çok neme maruz kaldığında ahşap mobilyalarınız şişmeye, çatlamaya ve şekil değiştirmeye başlayabilir. Yavaşça çürüyen ahşap parçalanır ve kullanılamaz hale gelmektedir. Ahşap mobilyalarınızın üzeri ıslandığında hemen silmelisiniz ve ıslak bir bezle mobilyalarınızı temizlemeyiniz. Hava alması için mobilyalarınızı duvara yaslamamalı ve mobilyalarınızın yüksek ayaklı olmasına dikkat edin. Sıcak bardak, sürahi koruyucu alttık olmadan ahşap üzerine konulursa beyaz lekelenmeler oluşur.

Ahşap mobilya bakımında dikkat edilmesi gereken durumlar

Ahşap temizliğinde kullandığınız temizlik bezi ne çok ıslak ne de kuru olmalıdır. Islak bir bezle siliyorsanız, ardından hemen kuru bezle kurulamanız gerekir.  Ahşap yüzeyinin türüne göre üretilen özel spreyler ahşabınızın parlamasını ve korunmasını sağlamaktadır. Güvendiğimiz markanın ürünlerini önerilen sıklıkta kullanabilir ve mobilyalarınızın ömrünü uzatabilir. Ahşap mobilya bakımı yaparken deterjan, çamaşır suyu veya sabun gibi kimyasallar kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çok az miktarsa arap sabununu suyla karıştırarak ahşap yüzeylerini silebilirsiniz ancak hemen kuru bezle temizlemeniz gerekiyor.

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Doğal cilt bakımı yaparken en çok dirseklerimizi gözden kaçırıyoruz. Bu yüzden de dirsekler kolay ve çabuk bir şekilde çatlar ve daha hızlı kırışmaya başlamaktadır. Bu nedenle badem yağı ile limon suyu karışımı yardımı ile en az haftada 1 defa dirseklerinize masaj yapınız. Bu sayede dirsekleriniz kısa bir süre içinde gerek yumuşak gerekse de pürüzsüz bir hale gelmektedir.doğal cilt bakımı, doğal cilt bakımı nasıl yapılır, cilt için doğal bakım

Doğal Cilt Bakımı Önerileri

 • Dudaklarınızı çatlamalardan korumak için ise, çemen otu ile 1 çorba kaşığı sütü iyi karıştırın ve dudaklarınıza bu karışımı sürünüz.
 • Çillerden kurtulmak için beyaz turpu ikiye ayırınız. Daha sonra 1 yarısını iyice rendeleyiniz. Sonra içerisine 2 tatlı kaşığı kadar limon suyu ile 2 tatlı kaşığı kadar da domates suyu ilave etmelisiniz. Bu karışımı yüzünüze dikkatli bir şekilde uygulayın ve en az 20 dakika boyunca bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü temiz ve ılık bir su ile yıkamalısınız.
 • El bakımı için en iyi yöntem sıcak su doldurduğunuz temiz bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar mısır unu koyulmasıdır. Daha sonra ellerinizi bu kabın içine batırın ve en az 5 dakika boyunca ellerinizi bu kabın içinde tutun.
 • Ergenlik sivilceleri için un ile zerdeçal ve fesleğen yapraklarını iyice karıştırın ve kıvamlı bir macun haline getirin. Daha sonra bu macunu sivilceli bölgelere sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi ardına cildinizi iyice yıkayın.
 • Daha sonra bu karışımın içerisine 2 kaşık kadar süt kaymağı ilave edin ve karışımı krem kıvamına getirin.
 • Gebelik çatlakları özellikle karın bölgesindedir. Bu hoş olmayan karın çatlaklarını temizlemek için papaya özü, aloe bitkisi, sedir kabuğu tozu, gülsuyu, 2 damla kadar lavanta özü ve 10 damla kadar da badem yağını oranlara dikkat ederek karıştırın.
 • Göz çevresi morluklarını gidermek için 1 tane patatesin rendesi, 5 tane badem, 1 tane limonun suyu, biraz kil ve 1 tatlı kaşığı kadar kremayı iyice karıştırın. Bu karışımı koyu bir macun haline getirene dek karıştırmaya devam edin. Daha sonra bu macunu göz çevrenize bolca uygulayın. Temizleme işlemini sadece ılık süte buladığınız temiz bir pamuk ile yapın.