Bebeğiniz İçin Güvenli Ev

Bebek bakımında zorlanılan bir diğer husus ise; bebeklerin güvenliğini sağlamaktır. Bebekler yürümeye başladıktan sonra; çevrenizde onlar için birçok şey de risk taşımaya başlar. Evinizdeki masaların sivri köşeleri, kilimler, örtüler dahi risk olabilir. Misal masanıza çocuğunuzun çıkamayacağını bilirsiniz. Ve masanın üzerindeki vazonun çocuğunuza zarar verebileceğini aklınızın ucundan dahi geçirmezsiniz. Ancak; çocuğunuz o örtüyü çekerek, kafasına vazoyu düşürebilir. Bu tip ince ayrıntıları düşünmeli ve bebeğinizin aklı erene denk bir şeylerden fedakarlık yapmalısınız. Tabii, bunu nasıl yapacağınız, çocuğunuzu nasıl güvene alabileceğiniz de önemlidir.güvenli ev, bebekler için güvenli ev, bebekler için önlem

Evinizi çocuğunuz için güvenli bir ortama dönüştürürken; öncelikle kesici maddeleri yok etmek ile başlayın. Çocuğunuzun erişebileceği yerlerden kesici, delici aletleri alarak üst dolaplara kaldırın. Deterjanlar için de aynı şey söz konusudur. Alt dolaplarda olan, çocuğunuzun erişebileceği deterjanları mutlak suretle üst dolaplara kaldırınız. Sadece kepenk takmanız çocuğunuzun güvenliği için yeterli olmayacaktır. Çocuğunuzun o kepenki açarak zararlı maddelere ulaşabileceğini unutmayın ve köklü çözümler türetin. Ekstra olarak evinizi radon açısından da denetlemelisiniz. Bunu evinize duman ve karbonmonksit dedektörleri taktırarak yapabilirsiniz. Bu dedektörlerin pillerini ise düzenli olarak kontrol edin. Bebeğinizin iple boğulma gibi bir ihtimal olacağını göz önünde bulundurarak ipleri kaldırdığınızdan eminiz. Ancak ipleri toplarken; elektrik kabloları, perde ve stor ipleri de unutulmalalıdır. Bu ipleri yüksek yerlere sabitleyebilirsiniz. Bu sabitleme işlemini ise mandalla yapabilirsiniz.

Bir başka sakınca ise elektriktir. Evdeki bütün prizlerin üstünü bantlayın yada kapaklı ampulleri kullanın. Ayrıca prize takılmış şarz aleti de bırakmayın. Son zamanlarda sık görülen bir vaka olan elektrik çarpması genel olarak çocukların prize takılı olan şarz aletinin ucunu ağzına sokması ile oluşuyor. Bu gibi durumlar olacağını unutmayın, önleminizi alın. Yapmayacağınızı düşünüyoruz ancak tekrar uyarmakta fayda var; bebeğinizi kesinlikle küvette yalnız bırakmayın. Suda boğulma gibi durumlar en tehlikeli durumlardandır. Birde klozet kapakları için mutlaka kilit alın. Çocuğunuzun başı gövdesine göre ağır gelir. Bunun için klozet çocuğunuzun boğulma riskini taşıyan bir alet olabilir. Yanma ise yine en kötü kazalardan biridir. İçinde sıcak içerik bulunan her maddeye dikkat etmeniz gerektiği gibi, ocaklarda yanıklar için bir başka nedendir. Olmaz demeyin; her alternatifi düşünüp çocuğunuzu ona göre koruyun.

Baş Ağrısı İçin Doğal Ve Etkili Yöntemler

Yaşamımız boyunca bize en çok rahatsızlık veren şey baş ağrısıdır. Başımızı ovalasak da duvarlara vursak da bir türlü geçmek bilmez. Günlerce yaşadığımız stresler, soğuk aldığımız dakikalar da baş ağrısı etmenlerinden sadece bazılarıdır. Sinir ve stres oranı yüksek olan bir iş yerinde çalışan insanda, neredeyse her gün baş ağrısı olabiliyor. Peki, baş ağrısı için ne yapmalıyız? Baş ağrısı için doktorlara gittiğimiz ve ağrı kesici kullandığımız zamanlar oluyor. Her bir ağrı kesici hapı, vücudumuzun iç organlarında kalıcı hasar bırakmak üzere zarar verebiliyor. Özellikle akciğer ve karaciğer kısmında yoğunlaşan bu ilaçlar, baş ağrısını kısmen geçirse de yaşamımızın ileri boyutu için büyük sıkıntılar doğurabiliyor.baş ağrısına çözüm, bağ ağrısı, doğal baş ağrısı çözümleri

Bağ ağrısını ilaçsız tedavi etmek için iki yöntemimiz bulunuyor. Birincisi mıknatıs yöntemi ikincisi ise parmak masajıdır. Mıknatıs tedavimizi anlatacak olursak, bayanların kullandığı saçlara takılan şekilli taçları hepimiz biliriz. Bu taçlardan mutlaka bir tane elde etmeliyiz. Elde ettiğimiz tacımıza, bir veya iki adet mıknatıs tutturmalıyız. Mıknatısımızı tutturduktan sonra, başımızın sol tarafına gelecek şekilde tacımızı takıyoruz ve bir saat bekliyoruz. Mıknatıs bağ ağrısındaki enerjileri çeker ve bizi rahatlatır. Eğer taç yöntemimiz fayda etmediyse ve başımız normalinden fazla ağrıyorsa parmak masajı yöntemimize direk geçiş yapmak zorundayız. İki elimizin de işaret ve başparmağı arasında bulunan kesiti önce yavaşça sonra da sertçe ovalıyoruz. Bu işlemi her iki elimiz için de yapmalıyız. İlk başlarda sert olan bu kesitler zamanla gevşeyecek ve boş bir torba haline gelecekler. İlk başlarda elimizde uyuşma ve ağrı hissederiz ki bunu zaten hissetmek zorundayız, tedavimizi yarıdan bırakmadan masajımıza son derece kuvvetle devam ediyoruz.

Parmaklarımız arasındaki boşluğu iyice yumuşattıktan sonra, on dakika kendimizi dinlendiriyor ve başımızı arkaya yaslayarak bekliyoruz. Parmak masajı tedavimizi uygularken aynı zamanda saçımızın üzerine taç takılı olmak zorundadır. Bu iki yöntem bir arada yapıldığında mutlak faydası görülecektir. Eğer daha da şiddetli bir ağrı ise antibiyotik tedavisi ve doktor tedavisine yönlenmeliyiz. Bu yöntemlerin geçiremediği baş ağrılar genellikle ciddi hasarlara yol açabiliyor ve zaman kaybetmeden bir doktora görünmemiz gerekiyor. En ufak bir ağrı sızıda doktorlara başvurmak yerine, ilk önce doğal ve zararsız yöntemlerden faydalanmalıyız.

Topuklu Ayakkabı İle Nasıl Yürünür?

Bayanların birçok ortak derdi vardır. Bu dertlerin arasında elbette ki şık görünümlü ancak bir o kadar da başa bela olan topuklu ayakkabılar gelmektedir. Topuklu ayakkabılar elbise altında harika görünen şeylerdir. Ancak ne yazık ki her gülün bir dikeni vardır. Topuklu ayakkabı ve elbise ile şık görünmek isteyen her kadın ayak acısına, parmak ağrısına ve bazı durumlarda bel ağrısına dahi katlanmak zorundadır.Topuklu ayakkabı, topuklular ile yürüme, topuklu ayakkabı ile yürüme

Topuklu ayakkabı ile kolayca yürümek istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta topuk seçimidir. Vücut yapınıza uygun olmayan topuklular giymeye kalkışırsanız elbette başınıza bir sürü aksilik gelecek ve birçok yönden zahmet çekeceksinizdir. Ancak vücut yapınıza uygun ayakkabılar satın alırsanız yürürken daha rahat olursunuz. Eğer biraz dolgun bir vücudunuz var ise, balık etliyseniz kalın topuklular tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Kalın topuklu giymeyi tercih ederseniz vücudunuzun ağırlığının yükü ayaklarınızı rahatsız etmeyecektir. Daha kolay bir şekilde dengenizi kurduğunuz için ayak ağrısı, bel ve sırt ağrısı sorunlarınız olmayacaktır. Eğer çıtı pıtı bir bayan iseniz ince topuklulara yönelebilirsiniz. Ancak sizin de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Ayağınızın yapısına göre normal topuklu ya da stiletto giyebilirsiniz. Ayağınızın sağ ve sol yanının çıkınsına, parmak uçlarının duruşuna göre ayakkabı tercihinde bulunmanız gerekmektedir. Ayak yapınıza ve vücut yapınıza uygun ayakkabılar alırsanız sorunsuz bir şekilde topuklu ayakkabı giyme keyfi yaşayabilirsiniz.

Birçok kadının yaptığı hatayı yapmayın. Her kadın aldığı topuklu ayakkabı ayağına taktığı gibi soluğu sokakta almaktadır. Bu davranış tamamıyla hatalıdır. Çünkü kutusundan çıkarılmış olan her yeni topuklu ayakkabı zahmet vericidir. Topuklu ayakkabı satın aldığınızda hemen giyip kendinizi sokağa atmayın. Birkaç gün evin içinde ayakkabılarınızı giyin ve birkaç dakika yürüyün. Yapacağınız kısa yürüyüşler ayakkabıların açılmasını ve ayağınıza tam oturmasını sağlayacaktır. Hem de topuğun seviyesine göre duruşunuzu şekillenecek ve yürürken kendinize daha fazla güveneceksinizdir.

KYK Burs Başvuru Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Üniversite sınavlarına girip de iyi bir puan alıp tercihinizi yaptıysanız önümüzdeki günlerde başvurusu başlayacak olan KYK bursuna da başvurabilirsiniz. Tabii öncelikle bir üniversiteye girmeniz gerekmektedir. Ailesinin maddi durumu iyi olmayan öğrencilere devlet burs sağlamaktadır. KYK kapsamında sağlanan bursu alabilmeniz için başvuru yapmanız gerekmektedir. KYK burs başvurusu ve diğer bilmeniz gereken şeyleri şöyle başlıklar halinde inceleyebiliriz:Kyk bursu, burs başvurusu, kyk burs başvuru nasıl yapılırKimler burs başvurusu yapabilir: Ailesinin maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin tümü başvuru yapabilir. Başvuru sırasında vereceğiniz bilgiler ışığında ailenizin maddi hali hakkında birtakım araştırmalar yapılacak ve uygun bulunursanız burs almaya hak kazanacaksınızdır.

  • Burs başvurusu nasıl yapılacak: Burs başvuruları internet üzerinden alınmaktadır. http://kyk.gsb.gov.tr/ adresini ziyaret ederek başvurular başladığında başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapabilmeniz için birkaç dakikanızı ayırıp bir form doldurmanız gerekmektedir.
  • Burs ne kadar?: Burs en son yapılan zamdan sonra 400,00 TL oldu. Bu yıl da büyük ihtimalle zam yapılacak ve burslar 400,00 TL’den daha üste çıkartılacaktır.
  • Burs kazanan öğrencilere nasıl ödeme yapılıyor?: Burs kazanan öğrencilere aylık olarak ödemeler yapılmaktadır. Her ayın belirli bir tarihinde öğrencilere verilen ziraat bankası kartına bursları yatırılmaktadır.
  • Bursun geri ödenmesi gerekiyor mu?: Burs kazanmışsanız herhangi bir şekilde geri ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak burs değil de öğrenim kredisi kazanmışsanız bu durumda öğrencilik hayatınız bittikten sonra işe girdiğinizde yavaş yavaş aldığınız öğrenim kredisi kadar parayı geri ödemeniz gerekiyor.
  • Burs kazanan öğrenciler ne zaman almaya başlıyor?: Burs başvuru yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler yeni yılın ocak ayından itibaren burslarını almaya başlamaktadır. Yaz tatili boyunca da öğrencilere burs ödenmeye devam etmektedir.