Üniversite Tercihleri Başladı

YGS ve LYS’leri ardında bırakan üniversite adayları şu günlerde tercih heyecanı yaşıyor. Sınavlardan yeterli puan alan ve yatay geçiş ile 2 yıllık yüksek okul bölümlerine yerleşmek isteyen öğrenciler tercihlerini yapmaya başladı. Her tercih zamanında olduğu gibi bu tercih zamanında da birçok öğrenci hatalı tercih yapacak ve ne yazık ki yaptıkları tercihler sonucunda bir yıllarını heba edebilecektir. Eğer üniversite tercihi yapacaksanız ve bir yılınızın yanlış tercih sonucunda heba olmamasını istiyorsanız dikkatli olun. İnternet sitesi üzerinden tercih yapabileceğiniz gibi okulunuzdaki rehber öğretmeninizden, tercih yapımında yardımcı olan diğer eğitim kurumlarından yardım alabilirsiniz. Yapacağınız tercih geleceğinizi etkileyecek bir karar olduğundan yaptığınız her seçimi en az 2 defa gözden geçirin.Üniversite tercihi, bölüm tercihi, ÖSYM aday işlemleri sistemiÜlkemizde birçok genç sırf sadece üniversiteye gitmiş olmak için adını dahi duymadığı ama puanının yettiği bölümleri tercih ediyor. Bu davranış başlı başına bir yanlıştır. Çünkü üniversiteyi okumak ve bitirmek demek meslek sahibi olunması demektir. Eğer okuduğunuz bölümden mezun olunca eğitimini aldığınız mesleği icra etmeyecekseniz okumanızın hiçbir anlamı yoktur. Sadece maddi ve manevi kayıplar vermeniz demektir. Hakkında bilginiz olmayan bölümleri mutlaka iyice araştırın, sizin yapabileceğiniz bir meslek mi, maaşı ne kadar vb. gibi konulara önem verin.

Tercih yapmak üzere https://ais.osym.gov.tr/ adresini ziyaret edin. ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yapabilmeniz için daha önce size verilmiş olan aday şifrenizi ve TC kimlik numaranızı giriş ekranına yazın. Sisteme erişim sağladıktan sonra tercihler kısmına gelin ve OSYM 2016 tercihleri sekmesine girin. Buraya girdiğinizde karşınıza boş bir liste çıkacak. Bu liste tercih listenizdir. Hangi üniversiteye gitmek istiyorsanız onun kodunu gördüğünüz listedeki ilgili yere yazıp arama yapmalısınız. Tercih edeceğiniz bölüm ve üniversitenin koduna tercih kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Tercihleri Ağustos ayının 3’üne kadar devam edecektir. Bu tarihe kadar yaptığınız tercihler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Değişiklik yaparken dikkatli olmalı ve hata yapmamalısınız. İyice düşünüp taşınmadan yaptığınızda tercihlerde değişikliğe gitmeyin. Çünkü yaptığınız değişiklik sonucunda yerleştiğiniz üniversite, bölümden memnun kalmazsanız sonrasında üzülebilirsiniz.

Sabah Yorgunluğunun Temel Sebepleri

Bir iş yapınca yorulmak çok doğaldır, çünkü vücut belirli bir enerji ve kas gücü harcamaktadır. Tabii sadece fiziksel konuları ele almak yanlış olur. Beynini kullanarak işlerini halleden birçok kişi de beyinlerini kullandıkları esnada oldukça fazla yorulurlar. Tüm bu yorulmalar doğaldır. Ancak hiçbir şey yapılmadığı halde sabah yorgunluk hissedilmesi bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir. Sabah yorgunluğunun bazı sebepleri vardır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz.Sabah yorgunluğu, sabah yorgunluğunun belirtileri, sabah yorgunluğu nedirYetersiz uyku alımı: İşleriniz gereği uyumaya pek zaman ayıramıyorsanız ve 24 saatlik dilimde sadece birkaç saat uyuyorsanız ve bunu sürekli hale getirdiyseniz sabah yorgunluğu yaşamanız doğaldır. Çünkü her insanın doğuşundan itibaren hayatı boyunca devam etmesi gereken standart bir biyolojik uyku süresi vardır. Bu sürenin altında veya üstünde uyunduğunda baş ağrısı, yorgunluk vb. durumlar ortaya çıkmaktadır. Sabah yorgunluğunuz aşırı seviye ulaştıysa 24 saatlik dilimde uyumanız gereken süreye biraz daha önem verin ve kendinize uyumak için zaman ayırın.

  • Uykuapne sendroumu: Horlayarak uyuyan kişilere genelde ne kadar da derin uyudun denilir, ancak aslında horlayarak uyuyan kişiler gerçekten uyumazlar. Horlarken vücut gereğinden fazla yorulduğu için uyurken çalışıyormuşçasına vücut yorulmaktadır. Bu durum da elbette sabah yorgunluğuna sebep olmaktadır. Uyku-apne sorununuz var ise bir profesyonelden yardım alarak sabah yorgunluğunuzu gerinizde bırakabilirsiniz.
  • Uyurken hareketli olma: Uyurken bacaklarınızı hareket ettiriyorsanız sabah yorgun olarak uyanmanız doğaldır. Çünkü vücudunuz gece uyurken enerjisini toplaması gerektiği yerde aksine enerji harcamaktadır. Bu da elbette sabah yorgunluğuna sebep olmaktadır.
  • Prostat vb. durumlar: Prostat gibi sorunlarınız var ve gece uyanıp tuvalete gitme ihtiyacınız oluyorsa uykunuzun bütünlüğü bozulacaktır. Uyku bütünlüğünün bozulması sabah yorgunluğunun oluşmasının en temel sebeplerinden bir tanesidir. Bir canlı uykuya daldığında uyanmadan uyumalıdır. Ara ara uyanan vücut kendini toparlamak için çok fazla enerji harcadığından sabah yorgunluğu kendini göstermektedir. Bu duruma çözüm bulabilmek için hastalıklarınızın tedavisini yaptırmalısınız.
  • Kan şekeri dengesizliği: Kan şekeriniz ile ilgili sorunlarınız var ise mutlaka tedavi olmalısınız. Kan şekerinin düşmesi açlığa sebep olmakta ve gece yarısı uyanmalarına neden olmaktadır. Bu durum da uyku bütünlüğünü bozarak sabah yorgunluğuna yol açmaktadır.

Ağır İş Robotları İle İş Güvenliği Daha Üst Seviyede

Teknolojiye bazı kişiler korkuyla ve şüpheyle yaklaşıp, zararları olduğundan bahsetse de teknolojinin gelişmesinin sağladığı yararları yadırgamak iyi yönlerini görmezden gelmek demektir. Teknoloji sayesinde bir sürü iş eskisine göre çok daha konforlu, çok daha kolay bir hale gelmiştir. Tarlada çalışan çiftçiden tutun da şehirde mesleğini icra eden çalışanlara kadar birçok kişinin işini teknoloji kolaylaştırmıştır. Tarlada çalışan çiftçinin tarlasını daha kolay ve konforlu bir şekilde işlemesini sağlayan son model traktörden tutun da karmaşık hesapların tümünü tek çırpıda yapan bilgisayar programına kadar her şey teknolojinin birer nimetidir. Son birkaç yıldır özellikle ağır sanayide kullanılan bazı robotlar sayesinde insanların yaparken ciddi şekilde yaralandığı işlerde robotlara başvurularak daha az iş kazası ile aynı işlerin yapılması sağlanıyor.Ağır iş robotları, iş robotları, iş alanında robotlarKimyasal ürünlere maruz kalan insanların sağlığının kısa sürede bozulduğu saptanan işlerde, ağır yüklerin altına girilmesi gerektiğinde vb. robotlara başvurularak hem iş güvenliği hem de pratiklik açısından bir adım ileri gidilmiştir. İlerleyen yıllarda bu durum öyle bir hal alacaktır ki insanların yaparken canını verdiği birçok işi robotlar yapacaktır. İşi yaptığım sırada kazaya maruz kalan robotun yerine bir yenisi işi devralıp işine devam edecektir. İnsan canı önemlidir ve korunmalıdır. Oysa robotlar sadece iş yapmak üzere üretilecektir. Bu açıdan bakıldığında robotların insanların yerine geçmesi ilk bakışta biraz sorunlu gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Bazı iş alanları kısıtlanacak ve insanlar bu iş alanları yerine kendilerine başka iş alanlarında iş arayacaktır. Ancak sağlık ve güvenlik açısından robotlardan yaralanılması gerektiğini düşünürsek bu durum kabullenilebilir.

Ağır işlerde kullanılacak robotlar sayesinde daha kısa sürelerde işler halledilip zamandan tasarruf edilebilecektir. Bu açıdan da değerlendirecek olursak normalde bir insanın 8 saat mesai yapabildiği ele alında bir robotun 24 saat iş görebildiğini hesaba katarsak arada işi tamamlama açısından uçurum kadar zaman farkı olduğunu görebiliriz. İş hızlılığı ve sürekliliği açısından robotlara iş alanında gerçekten ihtiyaç vardır.